SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

podkoszulka

dopuszczalne w grach (i)

podkoszulka

krótka koszulka noszona bezpośrednio na ciele; podkoszulek

-

podkoszulka

dopuszczalne w grach (i)

podkoszulek

krótka męska koszulka bez rękawów noszona na gołe ciało


KOMENTARZE

~gosc # 2005-07-27

toż to analfabetyzm!!! poprawcie to nim się na poważne ośmieszycie!!! Jest TA koszulka i TEN podkoszulek. Podkoszulka to co najwyżej jakiś wasz wymysł!!!

~gosc # 2005-07-27

http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=podkoszulka&kat=18

~gosc # 2005-07-27

nie wiem co ma to tłumaczyć, ale postępująć tym tokiem myślenia umieśćmy może w słowniku "ten pomarańcz" jako owoc, jest używane to na tyle powszechnie by uznać za potoczne

~gosc # 2005-07-27

to ma tłumaczyć tyle, że język ewoluuje, a ty nie nadążasz. Niewykluczone, że "ten pomarańcz" też się doczeka uznania. Nawet nie masz pojęcia, ile form dawniej piętnowanych jako błędne, dziś używasz jako jedyne dozwolone!

~gosc # 2005-07-27

Dobrze, super znawco, przepraszam że uraziłem Twoją dumę. Jeśli nie spadnie Ci przez to korona z głowy, radzę zapoznać się z wyżej podanym adresem (podanym być może przez Ciebie), a nawet z treścią pod nim zawartą. Możesz też troszkę ustąpić swojej wielkiej wiedzy rozumem, by znaleźć różnicę pomiędzy "bywa używany" a "jest używany". "Ćmik" jest wyrazem, który "bywa używany" i to jakoś nie od wczoraj, co nie uświęciło go do rangi dopuszczalnego w słowniku, podobnie jest z góralskim "jo", które zostało w ogóle wyklęte przez twórców słownika "Kurnik"

~gosc # 2005-07-27

czyżbyś uważał, że istnieje taki zbiór słów, który stanowi słownik IDEALNY? (i może jeszcze, że to ty jesteś głównym oceniającym?). Każde słowo ma swoją wagę, pozycję, krąg użytkowników itd., a o tym czy słowo trafia do słownika decyduje wiele czynników. Następnym z nich jest fart. I nic na to nie poradzisz. A "duma" to tak samo chybiony strzał, jak otwierająca tę dyskusję "kompromitacja". Super kontestatorze.

~gosc # 2005-07-27

Moje uważanie nie ma nic tu do rzeczy, a tylko to co jest lub nie ma, tak jak "uje" się nie kreskuje. Jeśli pogubiłeś się w tym na tyle, że cudaczysz z różnymi czynnikami, nie musisz swoich żali wylewać na mnie.

~gosc # 2005-07-27

owszem, twoje uważanie nie ma tu nic do rzeczy. Wreszcie trafne spostrzezenie.

Nie wylewam swoich żali ani nawet żalów na ciebie. To ty zacząłeś od zwyzywania wszystkich od analfabetów. Nie lubię takich krzykaczy.

~gosc # 2005-07-27

Myślałem, że jednak skorzystasz ze swojego rozumu, ale możesz po prostu cierpieć na jego ubytek - to jest niedopatrzenie do którego się przyznaję. Gdybym miał dalej podejmować dyskusję, to tak jak bym po przeczytaniu książki miał o jej treści rozważać z czytelnikiem opracowania wątpliwej jakości.

w_nas_iskra # 2005-07-28

pomarańcz jako kolor

~gosc # 2005-07-29

w zasadzie... powiem szczerze, że w moim odczuciu to kolor, tak jak czerń czy czerwień, przynajmniej jest to powszechnie stosowane i zgodnie z zasadami języka polskiego... ale nie jestem pewien, bo język ewoluuje, a ja nie nadążam...

zieleniack # 2006-06-25

podkoszulka to taka damska, z koronką, podkoszulek to koszulka męska typu T-shirt lub bez rękawów, wszytskie noszone pod ubranie np pod sweter, koszulę

chociaż z tego co wiem, to i na tą część garderoby bez rękawów (męską) mówi się podkoszulka

pytałam kiedyś osobę studiującą polonistykę, powiedziała, że obie formy są poprawne

~gosc # 2008-05-26

W najnowszym słowniku j. polskiego jest ten podkoszulek. Też myślałam, że jest podkoszulka (miałam na sprawdzianie) ale to na moje nieszczęście jest źle ;(

~gosc # 2008-05-26

Język ewoluuje, dobre sobie, wszystko co dobre już było ,teraz jest chłam ,slang,cockney in polish ,grypsera, niby-potoczny jęzor polski, podniesiony do rangi polszczyzny.Z czego się śmiejecie? z siebie ,drodzy użytkownicy tego "słownika" co się liczy? ruchy ruchy ruchy punkty punkty punkty

~gosc # 2008-05-26

zieew, drogi ~gościu

~gosc # 2009-08-16

podkoszulek jest słowem używanym często, ale jest językowo niepoprawną formą utworzoną od słowa 'podkoszulka', która jest formą poprawną.

~gosc # 2009-11-19

No niestety właśnie odwrotnie

~gosc # 2011-02-13

Mam pytanie, czy poprawna forma od "miss mokrego podkoszulka" nie powinna brzmieć: miss "mokrEJ podkoszulKI"? (mianownik - podkoszulka; dopełniacz - podkoszulki).

Jak się dowiedziałem z owej strony, wyraz "podkoszulek" również istnieje, lecz określa on rodzaj męskiego ubioru, a nie damskiego - na wybiegu modelki prezentują się najczęściej w ubiorze dostosowanym do swojej płci.
Więc o co chodzi? Czemu nie widuję na wybiegach lasek w męskich, mokrych bezrękawnikach?

~gosc # 2011-02-14

A chodzi ci o widywanie podkoszulka czy też podkoszulki, czy tego, co pod nim czy też nią?

~gosc # 2012-04-26

Jest podkoszulek, a nie podkszulka. Tak mówi się poprawnie, chociaz ja zazwyczaj mówie zamiast podkoszulek, podkoszulka.

~gosc # 2013-07-13

Na podgłówku przy podnóżku leży sobie podkoszulek, a ostatno dołożono podkoszulkę.

~gosc # 2013-07-28

Podkoszulka ---> pochodzenie od słowa: koszulka

Podkoszulek ---> pochodzenie od słowa: ???koszulek???

Definitywnie poprawną formą jest "podkoszulka". "Podkoszulek" jest według mię formą potoczną (choć w mym regionie rzadko używana).

~gosc # 2013-07-28

I naprawdę sądzisz, że kogokolwiek interesują "przemyślenia" podobnych Ci istot?

slowakiwon # 2013-07-28

Tym bardziej, że są oparte na marnej argumentacji. Wychodzisz z założenia, że jeśli 'koszulka' jest r. żeńskiego, to wszystkie pochodne słowa mają być również tego rodzaju. Nie ma takiej zasady.
Czy 'podbródek' też nie jest poprawny, skoro 'broda' ma rodzaj żeński?

http://doroszewski.pwn.pl/haslo/podkoszulek/


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

74397439 od końca