dopuszczalne w grach (i) -
zwiększyć głośność; podgłośnić, przygłosić
KOMENTARZE
często błędnie piszemy 'podgłośnić'
jaki konkretnie błąd dostrzegasz w tym słowie?
Ja jestem szczególnie uczulony na to gdy ktoś mówi "podgłośnić" i drugie takie słowo to "nazdepnąć". Ahhhhhh skąd ci ludzie to biorą?
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=podg%B3o%B6ni%E6&kat=18
brawo tevex
Ola z wierbki wie dlaczego tak sie mówi. ja spytajcie
A gdzie kur**a "podglośnić" ? tak jak "podkręcić", "podsunąć", "podbić" .. znika literka "d" i wszystkie te słowa tracą swój sens.
W linku tevexa najlepsze jest to, ze "specjalista" podaje "poprawną" formę, zaś w ich słowniku ona w ogóle nie istnieje, zamiast niej jest ta druga forma.
No to uczta się barany!
Rada Języka Polskiego:
Podgłośnić? Podgłosić?
Pewien korespondent nie wiedział, która forma jest poprawna: podgłosić czy podgłośnić. Odpowiedzi nie znalazł w słownikach, dlatego spytał o to Radę. A oto odpowiedź sekretarz RJP:
[…] istotnie, słowniki nie rejestrują ani formy podgłośnić, ani podgłosić. Gdybyśmy chcieli jednak utworzyć wyraz mający znaczenie ‘sprawić, by coś było głośniejsze’, to lepszy wydaje się czasownik podgłośnić. Zawiera on bowiem ni obecne w podstawie, od której cały wyraz miałby być utworzony (głośniejszy). Byłby więc w pewnym sensie bliski znaczeniowo i strukturalnie czasownikowi nagłośnić (oczywiście, zakres użycia tych dwóch wyrazów jest zupełnie inny; nagłaśnia się salę lub jakąś sprawę, a podgłośnić można np. radio).
Czasownik podgłosić byłby natomiast bliski wyrazom ogłosić, rozgłosić czy wygłosić, a więc znaczyłby ‘sprawić, żeby coś było głośne’.
2003 r.
Wielkim odkrywcą to Ty nie będziesz.
pogłośnić jest od słowa "pogłos"
podgłośnić od słowa "głośność"
Obie formy są poprawne choć odnoszą się do innej czynności.
I jak ktoś powie mi pogłoś radio to go pacnę w łeb.
Formy typu "pogłoś" używane są w wielu miejscach w Polsce, a pochodzą od wyrazu: "pogłosić" <reg. zwiększyć natężenie dźwięku>.
Polska jest krajem dość dużym, a każdy jej region posiada swoje własne wyrażenia, zwroty (*czasem też konstrukcje gramatyczne). Mimo, iż istnieje ogólnopolska, reformowana i nadzorowana przez RJP Polszczyzna, to i tak rozwoju "typowych, regionalnych form" nikt nie powstrzyma.
Nie chciałbym być niemiły, aliści jakim prawem zamierzasz poprawiać innych, mimo że sam zasługujesz na..."pacanie"?!:
...Interpunkcja, Używanie kolokwializmów w oficjalnej mowie; "pogłośnić jest od", "poprawne choć, "to go pacnę w łeb" - zalecam nauczyć się 'poprawnej polszczyzny', poprawiatorze :P
~ili~
Wydaje mi się, że forma "pogłoś" to po prostu forma skrótowa. Trudniej jest wyrazić "podgłośnij" lub "podgłoś" radio. Ot, taki łamaniec d-g:)
Podobnie jest w formą "poszłem" zamiast "poszedłem"
Forma "podgłośnić" pochodzi od słowa "głośność" czy według SJP "zwiększanie natężenia dżwięku, hałas".
Wersja "podgłosić" wydaje się pochodzić od słowa "głosić", czyli "rozpowszechniać jakieś idee, sprawiać, żeby coś było głośniejsze (w rozumieniu informacji, faktów, idei)" .
W kontekście "zwiększania natężenia dżwięku" to forma pierwsza wydaje się być prawidłowa - potwierdziła to zresztą Rada Języka Polskiego
https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=694:podgoni-podgosi&catid=44&Itemid=58