SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

potencjonalny

dopuszczalne w grach (i)

potencjonalny

rzadko: mogący zdarzyć się w odpowiednich warunkach, jest możliwy, przewidywany; przypuszczalny, teoretyczny, hipotetyczny, potencjalny


KOMENTARZE

~gosc # 2011-07-28

Uprzejmie proszę o rozpatrzenie następującej prośby: usunięcie tego słowa ze słownika, mimo, że znajduje się ono w papierowym wydaniu jakiegoś słownika. Uzasadnienie: jeśli występuje ono pod hasłem "energia", to zapewne chodzi o energię potencjalną. Jestem fizykiem i w życiu nie słyszałem o energii potencjonalnej. Myślę, że większość fizyków również o takim tworze językowym nie słyszała. Młodzież i studenci będą potem pisać o energii potencjonalnej, brrr... Uważam, że można to potraktować jako błąd w słowniku. Dziękuje za co najmniej rozpatrzenie prośby.

tevex # 2011-07-28

<<w filozofii greckiej, zwłaszcza u Arystotelesa: forma, w przeciwieństwie do materii jako potencji; to, co jest urzeczywistnione, aktualne, czynne, w odróżnieniu od tego, co jest tylko możliwe, potencjonalne, bierne; działalność, czynność, akt>> ;)

~gosc # 2011-07-28

Z tego opisu wynika że słowo to powinno być pochodną potencji (materia jako potencja). A z tym słowem raczej związany jest przymiotnik "potencjalny". Poza tym nie ma słowa potencjonalność, jest natomiast potencjalność.
W http://sjp.pwn.pl/szukaj/potencja napisano:
"«według Arystotelesa: to, co możliwe, lub to, co dopiero powstanie, w odróżnieniu od tego, co rzeczywiste, lub od tego, co już powstało i jest»
Tak tp według mnie sensowniej brzmi:
<<w filozofii greckiej, zwłaszcza u Arystotelesa: forma, w przeciwieństwie do materii jako potencji; to, co jest urzeczywistnione, aktualne, czynne, w odróżnieniu od tego, co jest tylko możliwe, potencjalne, bierne; działalność, czynność, akt>>

~gosc # 2011-07-28

Tevex, mówiąc kolokwialnie: ktoś się rąbnął w opisie słowa "energia".

~gosc # 2011-07-28

Poza tym słowo to znalazłeś tylko w opisie innego słowa, niezwiązanego gramatycznie z omawianym. Gdyby było ono w jakimś słowniku jako hasło, byłaby to inna sprawa.

tevex # 2011-07-28

Tutaj też jest: http://www.edupedia.pl/words/index/show/471998_slownik_homonimow-energia.html,
a rzeczownik odprzymiotnikowy nie zawsze występuje w słownikach.
Ja też kiedyś byłem przekonany o słuszności zapisu w NSPP "prowincjonalny (nie: prowincjalny)". ;)

~gosc # 2011-07-28

Przeczytałem. Definicje są słowo w słowo (prawie) takie same, więc dalej jest to jedno źródło (zapewne Szymczak). Zrobisz jak uważasz, ja swoje wątpliwości wyraziłem.

tevex # 2011-08-04

Więc nie pasuje ci także 'esencjonalny', wyłącznie 'esencjalny'? ;)

~gosc # 2011-08-04

Och, to jest pytanie wręcz egzystencjalne... czy egzystencjonalne? ;-P