dopuszczalne w grach (i)
prośna - o samicy świni lub dzika: ciężarna, nosząca płód
KOMENTARZE
w zamierzchłych czasach nie dało się powiedzieć "zamężny" czy "żonata", ale czasy się zmieniają...
kto wie czy nie spotkamy kiedyś i "prośnego"
takie pytanie: skoro używa się tego wyrażenia w odniesieniu do samicy to czemu jest na końcu "y"? Samica była prośnY? No chyba, że autor sugeruje, że dzik bądź knur może być prośny...
To wynika z konwencji. Przyjęło się, że formą podstawową przymiotnika jest forma rodzaju męskiego w mianowniku liczby pojedynczej.
Hm... zastanówmy się. Jedna świnia jest prośna, dwie są prośne, stado też... Ale kierdel będzie już prośny, podobnie tabun i rój. ;)
do Przekorny - Twoim zdaniem prośny tabun świń czy raczej tabun prośnych świń?
Przez moje miasto przegalopował tabun prośnych świń.
Przez moje miasto przegalopował tabun świń. Na dodatek ten tabun był prośny. =)
tabun nie może być prośny, mogą być prośne świnie składające się na ten tabun.
o ile świnie mogą wchodzić w skład tabunu... =)
to Twoje słowa z 11.09, ja poszłam za ciosem. Tak więc dobrze stado jako takie nie może być prośne, prośne mogą być świnie. Chyba się zgodzisz, że świnie mogą tworzyć stado...?
Pozdrawiam ;)
potocznie może =)
W języku potocznym coraz częściej mężczyźni używają określenia "jesteśmy w ciąży" (on + jego kobieta), ale w rzeczywistości tylko jedno z nich będzie rodzić ;)
Prośny osobnik - i już.
Jeśli zaś chodzi o formę "prośni": prośni konsumenci [USJP PWN: konsument, zw. w lm (konsumenci) – biol. «organizm (głównie zwierzę) niewytwarzający związków organicznych z nieorganicznych, lecz odżywiający się substancjami organicznymi (roślinami, zwierzętami lub szczątkami organizmów)».