SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

przykrzyć

dopuszczalne w grach (i)

przykrzyć

1. przykrzyć się - stawać się uciążliwym, być przykrym dla kogoś;
2. przykrzy się komuś - ktoś się nudzi, odczuwa monotonię


KOMENTARZE

~gosc # 2007-07-27

nie tylko?

~gosc # 2011-07-03

ja znam inna definicje tego wyrazenia mianowicie "tesknic za kims", w znaczeni byc gdzies daleko np. poza domem i tesknic do swojej zony,dom itp. W takim sensie uzywali tego wyrazenia moi dziadkowie i rodzice.

~gosc # 2015-07-20

Znam to wyrazenie rowniez w podobnym sensie; jako "teskinc za kims". lecz spotkalam sie takze ze zdziwieniem, osob nie rozumiejacych tego znaczenia wlasnie w takim uzyciu. Mozliwe, ze jest to jakies regionalne, uzycie slowa "przykrzyc sie" w tym wlasnie znaczeniu. Moze z terenow mazowieckich.

~gosc # 2015-11-24

Ja również znam takie znaczenie "przykrzy mi się za Tobą". Pochodzę z Radomia, wiec to pewnie jakąś regionalna - Mazowiecka forma:-)

~gosc # 2015-12-26

Ja pochodzę z lubelskiego i tam przykrzy mi sie bez ciebie - znaczy tęsknie za tobą .

~gosc # 2016-01-22

A ja jestem z Małopolski i też sie u nas mówi-przykrzyć w znaczeniu tęsknić. Prędzej od tego to, jak dawniej mówili, a nie żadne regionalne. Przecież język na przestrzeni wieków sie zmienia, np. kiedy Mickiewicz pisał o kutasach, pewnie sie nie spodziewał, że za wiek, dwa, będziem tak mówić na przyrodzenie

~gosc # 2017-07-09

Faktycznie - moi dziadkowie i mama używali/używają "sprzykrzyć" w znaczeniu "tęsknić za kimś". Pochodzimy z okolic Szydłowca.

balans # 2017-07-09

A może definicja jest tylko niepełna lub zbyt uboga?
Można powiedzieć - "Przykrzy mi się bez ciebie" mając na myśli to, że nudzi mi się bez ciebie, brakuje tu ciebie, a w końcu - tęsknię za tobą.
Zmierzam do tego, że przykrzenie jest być może dużo lżejszą formą tęsknienia.
Przecież nie zawsze mówimy prosto z mostu - "Kocham cię".
Po drodze jest mnóstwo określeń typu "Lubię cię, podobasz mi się, zależy mi na tobie itp".
Jednocześnie inne zwroty, chyba z jednego pnia - uprzykrzyć, naprzykrzać, przykry mają zdecydowanie negatywny wydźwięk, daleki od tęsknoty czy wręcz przeciwny tęsknocie.