SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

pucka

dopuszczalne w grach (i)

pucka

ciężki młotek murarski

-

pucka

dopuszczalne w grach (i)

pucek

żartobliwie, rzadziej z ironią o człowieku pucołowatym (pucułowatym, pucatym, odznaczającym się wydatnymi, pulchnymi policzkami lub okrągłą twarzą)

-

pucka

dopuszczalne w grach (i)

pucki

przymiotnik od: Puck (miasto w Polsce)

-

Pucka

niedopuszczalne w grach (i)

Pucek

nazwisko

-

Pucka

niedopuszczalne w grach (i)

Puck

miasto w Polsce


KOMENTARZE

~gosc # 2007-01-28

to zech jest jo!

~gosc # 2018-04-21

PUCKA w dawnym herbarzu, a obecnie czkawka - podrażnienie przepony po suchym posiłku. Mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej powodują wdech z równoczesnym zamknięciem głośni, co wydaje charakterystyczny szczekliwy odgłos. Przyczyną może być również cukrzyca, zapalenie wątroby lub guz mózgu. Puckać, napuckać się to znaczy: jeść, najeść się do syta.
Stąd zapewne skojarzenie z człowiekiem otyłym. Nie ma to jednak związku, bo otyłość powodują inne schorzeniami, najczęściej przewodu pokarmowego.

PUCKA - sowa, prowadzi naziemny tryb życia. Bywa aktywna za dnia, ale najbardziej o zmierzchu i o świcie. Mało płochliwa. Zaniepokojona kiwa się w górę i w dół. Wydaje głos przypominający czkawkę. Często przesiaduje na słupkach ogrodzeniowych lub niewielkich pagórkach niedaleko swojej nory.

~gosc # 2018-04-21

Jest taki znak w herbarzu co nazywa się Puchała, pu-c-hała. Oznacza czkawkę z powodu napchania się chałą. Chała to rodzaj posnego pieczywa, szabasowa bułka żydowska najczęściej zapleciona w warkocz. Można w piekarni kupić chałę z lukrem lub kruszonką, ale najlepiej posmarować ją masłem albo dżemem, bo PUCKA murowana.
Dolegliwość łagodzi herbata z rumianku i świeżych liści mięty, bo działa uspokajająco, łagodząco i rozkurczowo.