SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

puf

dopuszczalne w grach (i)

puf

niski taboret obity miękką tkaniną lub skórą; pufa

-

puf

dopuszczalne w grach (i)

puf

dom publiczny dla więźniów w obozie; puff

-

puf

dopuszczalne w grach (i)

puf

wykrzyknik naśladujący wystrzał, odgłos sapania

-

puf

dopuszczalne w grach (i)

pufa

niski taboret obity miękką tkaniną lub skórą; puf

-

puf

dopuszczalne w grach (i)

puf

dawna gra w kości


KOMENTARZE

trewir # 2003-09-13

Dobra moi mili. Mam wrażenie, że tu brakuje wołacza: pufo! Jak możemy powiedzieć: "Ty taborecie jeden" to czemu ten słownik nie uznaje wyrażenia" "Ty pufo jedna co się przewracasz?" ???? Odpowiedzcie bo mnie to odrobinę dziwi.

~gosc # 2003-09-13

nie martw sie "myszo", "noco" tez nie ma...

trewir # 2003-09-13

nie dworuj, tylko uświadom czy to jest puf! czy pufie! ??

mashroom # 2003-09-14

Gościu niezbyt trafiona odpowiedź. Nie wnosi ona nic, a tylko zajmuje miejsce.

Trewir: prawdę mówiąc dopiero zauważyłem, że pufy nie ma w słownikach. Ale jest za to puf - jest to wykrzyknik oznaczający hm...jak bucha z komina lokomotywy np (vide w wierszu Juliana Tuwima) Więc z tego powodu w życiu nie można wprowadzić wołacza pufo, ani też pufą, pufę etc.

miłego dnia.
pzdr, mash.

~gosc # 2003-09-14

mashroom od kiedy jestes taki uprzejmy? "Miłego dnia" hm...Czy dobrze traktujesz tylko wybranych? Bo jak tu czytam niektore komentarze, to często widzę jak jesteś niemiły dla niektórych osób. Czasem nawet nieładnie bluzgałeś. Skad taka nagła przemiana? Jak czytam powyzszy komentarz to mam wrazenie ze jest on tylko zasłoną dymną przed Twoim wrogim nastawieniem do nas. Ładnie napisane a przeczucie w sercu inne.
Jejku...Twoj komentarz taki treściwy - tyle wnosi i nie zajmuje miejsca. Nie to co inne. ;-)

~gosc979316 # 2003-09-14

więc tak: puf (franc. pouf) 1. miękki taboret 2. daw. fałsywa wiadomość, kaczka dziennikarska. Puf (niem. Puffspiel) - daw. rodzaj gry w kości. Jest to rodzaj męski, więc co do odmiany to Mash zaraz wszystko objaśni (niemęskoosobowa, damskoosoba ta ta :) tu się nie znam:))Chociaż wersja Masza z Tuwimem lepsza: puf jak gorąco!!!A co do uprzejmości to Mashroom zawsze był uprzejmy, tylko Wy się nie poznaliście! I niech Wasze serca się otworzą wreszcie na Maszka:))
Dużo miejsca mi to zajęło?:)))

~gosc # 2003-09-14

"Mashroom zawsze był uprzejmy" - no wiesz? :-) Widze ze masz ogromne poczucie humoru... ;-)))

~gosc # 2005-07-25

no i co z tym wołaczem "pufo"? nie będzie go, zdaje się, że dopuszczacie wołacze do wszystkich rzeczowników odmiennych, na moje oko pewna odmniana pufy występuje, przynajmniej przez liczby i chyba o to chodzi... więc czemu nie ma wołacza?

~gosc # 2005-08-09

wołacz jest... "pufie mój wspaniały!"

blizmo # 2005-09-07

powinien byc jeszcze wołacz "pufo" ,co nie?

majka2108 # 2005-09-09

pufy mam od 20 lat, i bylam przekonana , ze to rodzaj zeński:)A to niestety ten puf:)A wolacza pufo nie moze byc .....z prostego powodu:)

lulek28 # 2006-05-04

no dobra a jak powiemy że co kupiłam jedą PUFA CZY jedna pufami? bo wyrażenie pufę słownik nie toleruje

~gosc # 2006-05-04

kupiłąm jeden puf

~gosc # 2006-05-04

poprawka: kupiłam jeden puf

kelvin86 # 2006-05-12

no masakra jak moze nie być pufą i pufę przeciez ja całe życie tak mówię i cała moja rodzina i wszyscy znajomi no ja pierdzielę a to jest puf a nie pufa może w sowniku literkę zgubił ten autor jestem w głebokim szoku

djkoalar # 2006-05-12

Wiadomo, wszyscy mówią ta pufa, a nie ten puf, zgadzam się.

jadgam # 2006-08-06

straszne- ja też całe moje życie myslałam ze pufa to "ona" a to ci niespodzianka :))))
magdzisko

bdk71 # 2006-08-15

To wygląda mniej więcej tak: siedzi sobie jaki typek, wymyśla głupie odmiany rzeczowników i potem organizuje wielkie przymusowe konkursy gramatyczne. Jeśli natomiast ktoś nie zna odmian z jego złowieszczego słownika i mówi tak jak wszyscy normalni ludzie jest mu zabierany cały majątek, łącznie z żoną/mężem, dziecmi, zwierzetami, pornosami spod łóżka,plastikowymi imitacjami grochu i takie, takie... Więc pamiętaj człowiecze marny! Ty i język, którym się posługujesz to gnój i pył i wymiociny!!! JEDYNYM SłUSZNYM JęZYKIEM JEST JęZYK ZE ZłOWIESZCZEGO SłOWNIKA WIELKIEGO LORDA TYPKA! NIE PROBóJ ZAPRZECZAC! NIKT GO NIE POWSTRZYMA GDYż UZBROJONY JEST W GROźNą JAK BOMBA ATOMOWA GRAMATYKę!!!

~gosc # 2009-12-08

Jeśli ktoś ma wątpliwości, proszę tu zajrzeć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pufa

~gosc # 2011-02-03

To, że ludzie używają określenia "pufa" zamiast "puf" nie oznacza, że mówią poprawnie. Tak właśnie powstają naleciałości z innych języków, których nie zdążono oficjalnie wprowadzić, a już zdążyły zadomowić się w naszym języku, tak jak na pomorzu mówi się na wiadro, potocznie zwane "kubłem" - to "kubło", a nie ten "kubeł". Albo podobne nico, zamiast nic. Wszyscy wiedzą, że niektóre głupio brzmią, ale taki niestety jest nasz język polski.
Previousgod

~gosc # 2011-07-01

Jedyna prawidlowa forma -ten puf, tak sama jak ten taboret,nie ta taboreta.
Skad wziela sie ta zenska dorma ( pufa )- mozliwe, ze z dominacji kobiet.

~gosc # 2011-07-01

są burdele dla mężczyzn są i dla kobiet, dla jednych puf , dla drugich pufa

~gosc # 2011-07-01

rodzaj zależy czym siadasz: d...ą czy tyłkiem.

~gosc # 2014-05-14

Skąd się to wzięło? Z nieuctwa pospolitego.
Prawda jest taka, że ktoś, kto nigdy z tym nie miał do czynienia, po przyjeździe do miasta usłyszał o siedzeniu na pufie, skojarzył to sobie zapewne z częścią ciała, którą siadał. Wcześniej znał tylko taboret, a i to nie zawsze. Słyszałem, że ktoś rzucał taborkiem... ;)