SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

purysta

dopuszczalne w grach (i)

purysta

1. człowiek dbający o poprawność i czystość języka (często przesadnie); poprawnościowiec;
2. człowiek kładący nacisk na to, by określone zjawiska lub aktywności pozostawały w pierwotnej postaci;
3. artysta tworzący zgodnie z zasadami puryzmu - kierunku w malarstwie


KOMENTARZE

~gosc # 2006-04-23

może byc także purysta obyczajowy - patrz SWO PWN

~gosc # 2008-04-13

Co to znaczy "PRZESADNIE dbający o poprawność języka"? Słabo to rozumiem.. albo ktoś mówi poprawnie, albo nie.

~gosc # 2008-04-14

Purysta językowy napisałby Ci, że Twoja poprzednia wypowiedź powinna brzmieć nieco inaczej, a jej ostateczny kształt wynikałby właśnie ze stopnia tego językowego puryzmu. Choćby tak powinna wyglądać: ""...[-]...Słabo to rozumiem. Czyjeś wypowiedzi mogą być poprawnymi wypowiedziami, ze względu na formę, treść i składnię oraz dobór użytych zwrotów i wyrazów, albo też mogą nie spełniać podstawowych wymogów poprawności języka polskiego i wtedy muszą być uznawane za niepoprawne"...

~gosc # 2008-05-14

interesuje mnie dlaczego niektorzy do slowa purysta dodaja "jezykowy" - jezeli purysta to czlowiek dbajacy o poprawnosc jezyka, wymowy to takie zlozenie "purysta jezykowy" nie jest czasem pleonazmem ?

~gosc # 2008-05-14

niekoniecznie. niektóre źródła wspominają także o purystach udzielających się w innych dziedzinach niż język

~gosc # 2008-09-12

zobacz też: purytanin

~gosc # 2011-11-26

Czy dobrze myślę,myśląc że to określenie ma dokładnie takie samo znaczenie co purytanin?Laikiem jestem i koniecznie chcę się upewnic dzięki jakiemuś zacnemu internaucie który chętnie odważy na odpowiedzenie tutaj i rozwianie moich obaw.Zamierzam często używac któregoś z tych określeń więc niech ktoś wytłumaczy tu zależności między nimi by zapobiec zbyt piramidalnej błazenadzie..

~gosc # 2011-11-27

Oba słowa zawierają rdzeń PUR- odnoszący się do czystości.
Jednak purytanie (purytanizm) to odłam protestantyzmu, a purysta - jak napisano w definicji.

~gosc # 2011-11-27

Wielkie,serdeczne dzięki!

~gosc # 2012-06-30

Nadużywanie w mowie i w piśmie jakiegoś słowa (wyrazu) jest niepoprawne językowo. Dzisiejsza nowomowa składająca się ze słów "aczkolwiek", "niestety", "bynajmniej", "jak najbardziej", "generalnie" i "dokładnie" jest właśnie wyrazem owej przesadnej poprawności (nadpoprawności). Tak jak wymowa "ą" i "ę" w słowach: pięćset, sześćset, pięćdziesiąt.
Zawsze dobrze jest zajrzeć do słownika!

~gosc # 2012-09-17

dzięki

~gosc # 2013-08-23

Czy słowo Purysta nie jest pochodzenia obcego ? Chyba jest od słowa (od łac. purus – czysty) . Czyli osoby które dbają o czystość jezyka polskiego w nazewnictwie mają napaprane łaciną . Według mnie to paradoks a ludzi takich powinno nawywać się czystosłowni ludzie .

~gosc # 2016-06-19

Przesadnie to nic innego jak PEDANT tyle,ze jezykowy!!

~gosc # 2016-06-19

Ludzie bagatelizujacy indyferentyzm jezykowy zmierzajacy do totalnej abnegacji sa w bledzie,poniewaz tak jak twoje dziecko nauczy nauczyciel w szkole tak twoje dziecko dorastajac bedzie sie wyslawialo tak wiec ma to wielkie znaczenie dla jego rozwoju,oraz jak najbardziej dla samej polszczyzny,poniewaz im wiecej osob mowi poprawnie tym mniej niepoprawnie czyli to czego jest mniej z reguly spychane jest do lamusa i o to wlasnie chodzi w tym wypadku.A tak apropo najwazniejsze jest to,zeby osoby publiczne przedewszystkim wyslawialy sie poprawnie bo jak wiadomo sa w jakims sensie autorytetem jak politycy,urzednicy,celebryci czy media.W Polsce ostatnimi czasy sa nagminnie naduzywane slowa typu ;zesmy,mysmy,wyscie,ja zem i tym podobne a przeciez nie mozna nawet tego poprawnie odmienic i wogole jak to brzmi???Ja zem???Staropolska mowa wywodzaca sie z jezyka zaborcow najprawdopodobniej,zapozyczone wyrazy przeksztalcane i spolszczane jak to dzis sie czyni z jezykiem angielskim chociazby.Odmiana tych wyrazow brzmi tak- ja zem,ty zes,wy zescie a ONI?Oni najwidoczniej zeszli,albo i zaszli...I tu jest pies pogrzebany,bo uzywa sie pojec ktorych nawet najprosciej sie nie odmieni.

~gosc # 2016-06-19

To zwykłe wyrazy, a Ty piszesz androny.

~gosc # 2019-01-12

Dobrze pisze, formy 'żeś, żeśmy' to błędy, niestety bardzo często powtarzane, jak 'wziąść' i 'półtorej roku'.