dopuszczalne w grach (i)
stopień wyższy od przymiotnika: pusty; puściejszy
KOMENTARZE
Jako forma potencjalna powinno być.
Problem w tym, że nie jest to forma potencjalna, tylko radosne słowotwórstwo à la Mirnal.
Tym sposobem, zapewne niechcący, oddałeś niedźwiedzią przysługę wszystkim antyfanom/oponentom Mirnala, miast deprecjacji jego osoby/słowotwórstwa - nobilitacja. Włączyłeś go do całkiem zacnego grona, co więcej - Mirnal uzurpował sobie dawniej prawo do nazywania siebie drugim Mickiewiczem, a teraz będzie miał już pełne prawo nazywać siebie drugim Sienkiewiczem. ;)
"Coraz dalej płyniesz, rzeko, rzeko,
brzeg twój coraz pustszy i urwistszy" (Kazimierz Przerwa-Tetmajer);
"coraz pustszy widnokrąg..." (Zygmunt Krasiński);
"Brzeg rzeki stawał się coraz dzikszy, pustszy" (Henryk Sienkiewicz).
Jeśli chodzi o słowo "pustszy", byłbym ostrożny z wydaniem tak kategorycznej opinii. Mamy np. przymiotnik gesty i oboczne formy stopnia wyższego, zaś forma od przymiotnika częsty to częstszy (acz drzewiej w użyciu była również forma częściejszy). Zatem dlaczego nie "pustszy"?
*gęsty
moim zdaniem dużo gorszy od "pustszego" jest taki "liliowszy", który jednak, nie wiedzieć czemu, znalazł się w słownikach (równie dobrze można by próbować z "bordowszy", "bananowszy" tudzież "kremowszy")
Mnie bardziej podoba się "pustszy" niż "puściejszy", ale to, oczywiście, nie ma żadnego znaczenia, jednakże raczej nie użyłbym ani tej, ani tej formy, jeno "bardziej pusty".
Co do "liliowszego" - też mi ów zgrzyta, ale jam człowiek prosty, ba! nawet prostszy od większości tutejszych komentatorów, więc co ja tam wiem. =)
Zobacz dyskusję pod "słońszy".
Podane literackie przykłady istnienia i użycia słowa 'pustszy' nie oznaczają, że przyjęły się one w życiu codziennym. Literaci, libreciści, a zwłaszcza poeci, tworzą wiele takich skrótów myślowych, aby uzyskać odpowiedni rym lub rytm frazy, refrenu, lub zdania.
Zamiast słowa 'pustszy', które raczej razi oko i ucho, lepiej jest powiedzieć w naszych czasach 'rzednący', 'przerzedzający się' itp.
**Podane literackie przykłady istnienia i użycia słowa 'pustszy' nie oznaczają, że przyjęły się one w życiu codziennym.**
To dopiero odkrywca!
**Zamiast słowa 'pustszy', które raczej razi oko i ucho, lepiej jest powiedzieć w naszych czasach 'rzednący', 'przerzedzający się' itp.**
Ciebie razi, innych może nie razi, takie sądy zachowaj więc dla siebie, boś nie jest żadną wykładnią ni autorytem. Twoje zaś zamienniki pasują jak wół do karety.
pomyłka: autorytetem