SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

pustszy

dopuszczalne w grach (i) -

pustszy

stopień wyższy od przymiotnika: pusty; puściejszy


KOMENTARZE

~gosc # 2016-03-10

Jako forma potencjalna powinno być.

~gosc # 2016-03-10

Problem w tym, że nie jest to forma potencjalna, tylko radosne słowotwórstwo à la Mirnal.

przekorny # 2016-03-11

Tym sposobem, zapewne niechcący, oddałeś niedźwiedzią przysługę wszystkim antyfanom/oponentom Mirnala, miast deprecjacji jego osoby/słowotwórstwa - nobilitacja. Włączyłeś go do całkiem zacnego grona, co więcej - Mirnal uzurpował sobie dawniej prawo do nazywania siebie drugim Mickiewiczem, a teraz będzie miał już pełne prawo nazywać siebie drugim Sienkiewiczem. ;)
"Coraz dalej płyniesz, rzeko, rzeko,
brzeg twój coraz pustszy i urwistszy" (Kazimierz Przerwa-Tetmajer);
"coraz pustszy widnokrąg..." (Zygmunt Krasiński);
"Brzeg rzeki stawał się coraz dzikszy, pustszy" (Henryk Sienkiewicz).

Jeśli chodzi o słowo "pustszy", byłbym ostrożny z wydaniem tak kategorycznej opinii. Mamy np. przymiotnik gesty i oboczne formy stopnia wyższego, zaś forma od przymiotnika częsty to częstszy (acz drzewiej w użyciu była również forma częściejszy). Zatem dlaczego nie "pustszy"?

przekorny # 2016-03-11

*gęsty

~gosc # 2016-03-12

moim zdaniem dużo gorszy od "pustszego" jest taki "liliowszy", który jednak, nie wiedzieć czemu, znalazł się w słownikach (równie dobrze można by próbować z "bordowszy", "bananowszy" tudzież "kremowszy")

przekorny # 2016-03-12

Mnie bardziej podoba się "pustszy" niż "puściejszy", ale to, oczywiście, nie ma żadnego znaczenia, jednakże raczej nie użyłbym ani tej, ani tej formy, jeno "bardziej pusty".
Co do "liliowszego" - też mi ów zgrzyta, ale jam człowiek prosty, ba! nawet prostszy od większości tutejszych komentatorów, więc co ja tam wiem. =)

pluralis4ever # 2016-03-12

Zobacz dyskusję pod "słońszy".

marek176cm # 2016-03-12

Podane literackie przykłady istnienia i użycia słowa 'pustszy' nie oznaczają, że przyjęły się one w życiu codziennym. Literaci, libreciści, a zwłaszcza poeci, tworzą wiele takich skrótów myślowych, aby uzyskać odpowiedni rym lub rytm frazy, refrenu, lub zdania.

Zamiast słowa 'pustszy', które raczej razi oko i ucho, lepiej jest powiedzieć w naszych czasach 'rzednący', 'przerzedzający się' itp.

~gosc # 2016-03-15

**Podane literackie przykłady istnienia i użycia słowa 'pustszy' nie oznaczają, że przyjęły się one w życiu codziennym.**
To dopiero odkrywca!

**Zamiast słowa 'pustszy', które raczej razi oko i ucho, lepiej jest powiedzieć w naszych czasach 'rzednący', 'przerzedzający się' itp.**
Ciebie razi, innych może nie razi, takie sądy zachowaj więc dla siebie, boś nie jest żadną wykładnią ni autorytem. Twoje zaś zamienniki pasują jak wół do karety.

~gosc # 2016-03-15

pomyłka: autorytetem


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

50285028 od końca