dopuszczalne w grach (i)
1. związany z organizacją władzy państwowej w Związku Radzieckim, np. ustrój radziecki; sowiecki;
2. należący do Związku Radzieckiego, dotyczący tego państwa, np. przemysł radziecki; sowiecki;
3. dawniej:
a) należący do rady, złożony z radnych;
b) dotyczący rady miejskiej, rajców, złożony z rajców
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
błąd znaczeniowy: "radziecki" w żadnym wypadku nie odnosi się do "rady, rad" tylko do "radcy" (por. "Słownik języka polskiego", Samuel Linde, tom V, hasło: "radzca, radca, rajca", ss. 21-22, Lwów 1859) i używanie go w tym znaczeniu jest niepoprawne; termin "radziecki" został narzucony w miejsce "sowiecki" - był to zabieg (ze strony okupujących Polskę Sowietów, 1944-1989) czysto propagandowy, mający na celu zastąpienie negatywnie kojarzonego słowa "sowiecki" na eufemizm w postaci "radziecki"; w historii Polski istniały "sądy radzieckie" = "sądy grodzkie" - nazwa pochodziła jednak nie od "rad", ale od radców/rajców miejskich w nich zasiadających;
w odniesieniu do reżymu bolszewickiego/komunistycznego w Rosji w latach 1917-1991 poprawnie więc jest - Związek Sowiecki, Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS), sowiecki (nigdy "radziecki" !!!);
***************************************************
określenie "radziecki" tylko i wyłącznie w odniesieniu do "radcy/rajcy";
"Rodzice półrocznej Madzi także trzymali język za zębami. W końcu jednak zdecydowali się mówić i złożyli zeznania obciążające szamana. Problem jednak w tym, że znachor zniknął w dniu śmierci dziecka. W domu przy ul. Radzieckiej [Nowy Sącz] pojawił się dopiero przedwczoraj...".
To w Polsce jest jeszcze ulica Radziecka? A może to wskutek sugestii, że znachor radzi dzieciom? Rada/dziecka?
W Polsce jest całe mnóstwo ulic Radzieckich, Rewolucji Październikowej, Obrońców Stalingradu, Ludwika Waryńskiego, Hanki Sawickiej, 22 Lipca, X-lecia PRL, Armii Ludowej, Armii Czerwonej itd.:)
to i w Niemczech (b. NRD) są ulice Marksa, Engelsa, Luksemburg (pisane w oryginale) i innych komunistów; mnie interesuje wyłącznie ul. Radziecka; w Gdyni jest ul. Czechosłowacka, choć to inny kaliber niż Radziecka...
wg Gogli - ulica Radziecka jest w Nowym Sączu, Łomży, Łowiczu, Zamościu, Biłgoraju...
Ale może to chodzi o 'Radzięcka' (nazwisko?), bo i apteki tak się nazywają
Wola Radzięcka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Frampol. Może nazwy ulic w płd.-wsch. Polsce to jednak 'Radzięcka', a 'Radziecka' to literówka?
Na przykład język radziecki.
może być, np. w bucie produkcji radzieckiej...
Używanie nazwy związek sowiecki jest nieprawidłowe ponieważ przetłumaczony zostaje pierwszy człon nazwy a drugi pozostaje częściowo spolonizowany. Jeżeli ktoś nie chce używać w nazwie radziecki to powinien stosować nazwę Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik.
Na Polskie mapie samochodowej 1937/38 obok Polski jest Z.S.R.R. a nie CCCP.
Według Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powszechnej z 1929 roku:
Sowiet (ros. ,.Rada"), oznacza w komunistycznej Rosji wszelkie władze w Instytucjach I gminach, powstałe z wyboru; najwyższą jest S. narodnych komissarow (skrót: sownarkom), t. j. rada komisarzy ludowych. Pierwsze sowiety rewolucyjnp. w Rosji powstały w r. 1905, a według ich wzorów utworzyły się w czasie rewolucji 1917, łącząc się w S. wszech-rosyjski. Ten został opanowany przez komunistów stał się ośrodkiem systemu sowieckiego.
"Nazwa 'Związek Sowiecki' nie jest więc niepoprawna gramatycznie ani nielogiczna"
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
jak sowiecki może się kojarzyć negatywnie skoro czerwoni sami mówią o sobie: Sovietskij Sojuz?
Widzisz, my mówimy o sobie "Polak", "Polacy", zaś w amerykańskim angielskim określenie "Pollack" uchodzi za lekceważące (neutralną formą jest "Pole").
Co kraj (i język), to obyczaj.
BTW. Nie "Sovietskij" tylko "Sowieckij".
Transkrybujmy po polsku!
Pewnie. Zmieńmy narodowych na ludowych. Niezły szacher-macher.
Napisz lepiej jak jest w brytyjskim angielskim.