SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

rattan

dopuszczalne w grach (i)

rattan

roślina z rodziny palm, używana głównie w plecionkarstwie; palma rotangowa, rotang, ratan


KOMENTARZE

scaevus # 2003-01-29

źródło: WSO-F p/red. Podrackiego (jest też w OSPS)
+pełna odmiana + odmiana:rattanowy

bajerant # 2005-05-03

Rattan (Calamus rotang) jest rośliną należącą do rodziny palm o kolczastych, długich i wiotkich pędach, rosnącą w strefie tropikalnej , głównie w Indonezji i Ekwadorze. Znanych jest obecnie około 600 gatunków, ale jedynie kilka ma znaczenie użytkowe.
Pierwsze meble z ratanu powstały już w starożytności - zachowały się egipskie meble z rattanu z 1600 r. p.n.e. W Europie wykorzystywany jest od czasów kolonialnych .
Do celów użytkowych rattan pozyskuje się z pędów o średnicy od 1mm do 50mm i tnie na długość około 3m. Uzyskuje się go, więc w postaci kijów o różnorodnych średnicach. Dlatego do produkcji mebli takich jak stoły, szafy wykorzystuje się drewno tradycyjne ozdabiane elementami rattanowymi takimi jak: mata rattanowa lub cienkie pędy rattanowe, czyli tzw. pedig. Struktura wewnętrzna rattanu składa się z pojedynczych włókien kapilarnych zrośniętych w odporną masę. W odróżnieniu od bambusa, który jest w środku pusty i przez to prawie nie możliwy do odkształcenia, rattan charakteryzuje się giętkością, elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem jest materiałem dużo lepszym od wikliny. Rattan barwi się za pomocą bejc lazurowych ze szczególną ostrożnością o zachowanie i dodatkowe uwidocznienie naturalnej jego struktury. Decyduje to o estetycznych walorach wykonanych z niego produktów. Naturalne odcienie rattanu to jasny kolor miodowy i ciemny oliwkowy .Rattan jest surowcem jak najbardziej ekologicznym. Drewno tradycyjne uzyskuje się z drzew, które muszą rosnąć kilkadziesiąt lat, podczas gdy rattan odzyskuje się już po kilku latach.

http://www.sigmat.wroc.pl/materialy-rattan.htm

~gosc # 2012-04-05

Koniecznie trzeba dodać zdjęcia roślin (żywych) oraz przykłady zastosowań różnych rodzajów rattanu z powiększeniem szczegółów uwypuklających różnice między nimi.