dopuszczalne w grach (i)
ruch religijno-społeczny zapoczątkowany w XVI wieku w Niemczech przez Marcina Lutra, który dążył do reformy i odbudowy Kościoła katolickiego; doprowadził do rozłamu w chrześcijaństwie i utworzenia nowych wyznań, zwanych protestanckimi
KOMENTARZE
Fajniej jakby buło krótsze!!! A mówią,że słowniki takie praktyczne.
Ciesz się, że wgl masz wyjaśnione, ino by narzekać...
Mogło być napisane w trochę prostszym języku
Czego tu nie rozumieć? Krótkie, zwięzłe i na temat.
Gdzieś słyszałem, że Marcin Luter był przepowiedzianą w Biblii osobą, która uwolniła z Piekła Lucyfera (czego objawem miałoby być powstanie protestantyzmu).
Cytat częściowy z definicji:
" ... do reformy i odbudowy Kościoła katolickiego;... "
Brak konsekwencji w definicji, bo albo piszemy o symbolu, czyli <Kościele Katolickim> (dwa razy K... K...), albo o którymkolwiek <kościele katolickim> (dwa razy k... k...), gdzie raczej chodzi o budynek, a nie o symbol.
W słownikowej definicji powyżej opowiadałbym się za wersją pierwszą.
Marek / W-wa
>> Brak konsekwencji w definicji, bo albo piszemy o symbolu, czyli <Kościele Katolickim>...
"mylny błąd"
http://sanctus.pl/index.php?grupa=66&podgrupa=78&doc=23
Piszemy tylko wielką literą Kościół w znaczeniu organizacji, instytucji, ogółu wiernych. Określenia odłamów wyznaniowych piszemy małą literą, czyli Kościół katolicki, Kościół prawosławny itp.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z oficjalną zarejestrowaną nazwą własną organizacji, piszemy dużą literą wszystkie człony, np.: Kościół Rzymskokatolicki oraz Kościół Katolicki itp. (obie nazwy funkcjonują jako oficjalne).
można po prostu powiedzieć,że to jest ruch odnowy Kościoła katolickiego.
"można po prostu powiedzieć,że to jest ruch odnowy Kościoła katolickiego."
Nie, jest to ruch nowego kosciola.
Napisane jasno i zrozumiale. Co? Ruch. Gdzie? W Niemczech. Kiedy? w XVI w. Kto?Luter. Po co? Odnowić Kościół katolicki. Skutek: powstanie Kościołów protestanckich.