SJP
SŁOWNIK SJP

X

repasaż

dopuszczalne w grach (i)

repasaż

w niektórych dyscyplinach sportu: dodatkowy wyścig lub walka zawodników lub drużyn o jednakowej liczbie punktów, decydująca o kolejności miejsc; repesaż; baraż; dogrywka


KOMENTARZE:

~gosc # 2006-03-08

"synonim słowa baraż"
.....
ale żeby zrozumieć takie znaczenie słowa "repasaż", trzeba poznać znaczenie słów: "synonim" (znaczenia brak) oraz słowa "baraż"....czyli tylko piłka nożna???

~gosc # 2008-09-22

Jeśli korzystasz ze słownika, to wiedza o tym "co to jest synonim" jest niezbędna, jak nie wiesz możesz to sprawdzić w tym samym słowniku, to samo odnośnie drugiego. Efekt jest jak najbardziej korzystny zarówno dla twórcy słownika (może być lapidarny w definicjach) jak i dla zainteresowanego (zamiast jednego słówka pozna 3).
__
Pozdrawiam!

~gosc # 2012-08-02

A nasi komentatorzy sportowi na IO ciągle tylko repesaż i repesaż przez "e"

~gosc # 2012-08-06

Bo to określenie pochodzi od francuskiego "repechage", czyli "ponowne wyłowienie", a nie od "repassage", czyli "prasowanie".
(http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/repassage) (http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/repechage)

mirnal # 2012-08-08

Słownik Kopalińskiego - repasaż w kolarstwie i sportach wodnych - dodatkowy wyścig przegrywających w przedbiegach dla wyłonienia uczestnika do dalszej rozgrywki. Słowa "repesaż" brak w tym słowniku.

mirnal # 2012-08-09

Onet - repassage (Ectaco-Poland)
1 wyprasowanie
2 prasowanie
3 odprasowanie
4 odprasowywanie
5 naostrzenie
6 ostrzenie
7 wygładzenie

passage (Ectaco-Poland)
1 przejście
2 przechodzenie
3 przejechanie
4 przejeżdżanie
5 przejazd
6 przeprawa
7 przepływ
8 przepłynięcie
9 przewiezienie
10 przewożenie
11 przelot
12 przewleczenie
13 przewlekanie

repasaż || repesaż (fr. repassage ‘ponowne przejście lub przejazd’) sport.. dodatkowa walka lub wyścig zawodników, którzy w eliminacjach uzyskali taki sam wynik, o awans do dalszych zmagań, praktykowana m.in. w kajakarstwie, wioślarstwie, szermierce, judo, sprincie kolarskim na torze.

mirnal # 2012-08-09

pasaż (fr. passage od passer ‘przechodzić’ z łc. passus ‘krok, ślad’) 1. kryte przejście między budynkami lub ulicami. 2. biol. przeszczepianie bakterii z jednego podłoża na drugie. 3. muz. szybkie przejście między poszczególnymi dźwiękami rozłożonego akordu.

Skoro mamy polskie słowo "pasaż" od francuskiego "passage", to dlaczego mielibyśmy przyjąć słowo "repesaż" od "repassage"?