SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

responsywny

dopuszczalne w grach (i)

responsywny

1. reagujący na coś, odpowiadający na działanie;
2. dostosowujący się do szerokości ekranu komputera, telefonu itp.


KOMENTARZE

~gosc # 2013-05-02

W języku angielskim pojawił się ostatnio termin "responsive web design", który oznacza strony internetowe zaprojektowane w sposób przyjazny dla użytkownika oraz dostosowane do przeglądania na ekranach różnego rozmiaru (od monitorów po smartfony). Wielu ludzi z branży zajmującej się tymi zagadnieniami używa słów "responsywny design", co u mnie wywołuje żal. Język polski nie nadąża niestety w dziedzinie słowotwórstwa technicznego, więc proszę: używajmy oryginalnych, angielskich słów, przynajmniej w przypadku, gdy spolszczenie istnieje już w naszym języku i absolutnie nie odpowiada zamierzonemu znaczeniu!

~gosc # 2014-10-08

http://pl.wikipedia.org/wiki/Responsywno%C5%9B%C4%87

~gosc # 2014-10-08

http://pl.wiktionary.org/wiki/responsywny

~gosc # 2015-01-26

A ja proszę, żebyśmy doceniali swój język i nie wymieniali wszystkich słów po kolei na obce dziwolągi. Lepiej powiedzieć trzy jak osoba wyżej i brzmieć jak człowiek, niż wykrztusić jedno, i brzmieć jak idiota.

~gosc # 2015-06-09

Jestem zdziwiony, że tego słowa tutaj nie ma. Postawa purystów też jest dla mnie niezrozumiała. Responsywność jest terminem socjologicznym lub psychologicznym, jak kto woli, i oznacza z grubsza zdolnosć do reakcji na bodźce interpersonalne. Określenia "responsywność" można używać w bardzo wielu różnych kontekstach. Responsywność może być miernikiem płynności działania aplikacji uruchamianej na zbyt słabej konfiguracji sprzętowej, responsywnoćć może być wskaźnikiem jakości reakcji centrum obsługi klienta na zgłoszenia i wreszcie responsywność to cecha pajcenta po powrocie do przytomności po jej utracie (jeśli pacjent reaguje na bodźce, na przykład pytanie o imię, jest responsywny i jest to cecha jego stanu).

~gosc # 2016-12-02

Słowo od dawna funkcjonuje już w innych słownikach.

~gosc # 2017-07-28

Gdzie jest ten termin? Ten słownik to jakiś żart.
W łacinie jest słowo responsivus, czemu nie ma PL odpowiednika?

~gosc # 2017-07-28

Wystarczy, że jest "responsoryjny", nie ma po co mnożyć bytów.

~gosc # 2017-07-28

Zauważ, że jest od "responsorium".

~gosc # 2019-02-25

Nie wiem czy ludzie nie potrafią się posługiwać językiem polskim?
I wymyślają jakieś wynalazki, ja jestem z "młodej generacji" i takie "cuś" to sobie mogą pisać kilkuletnie dzieci po forach.

~gosc # 2019-02-25

Informatyk takim czymś się posługuje.
Programista powie że przeglądarka dopasowuje obraz do szerokości okna, A NIE STRONA.

~gosc # 2020-09-08

"Informatyk takim czymś się posługuje.
Programista powie że przeglądarka dopasowuje obraz do szerokości okna, A NIE STRONA."
Nie wiem, czy kolega/koleżanka ma pojęcie, o co właściwie chodzi. Responsywna jest strona, a nie przeglądarka. Programiści WEBowi (od stron internetowych) projektują strony, żeby tekst, ułożenie obrazków, menu i inne rzeczy na stronie dopasowywały się do rozmiaru okna przeglądarki. Przeglądarkę ma się też w telefonie i głównie w tym kontekście mówi się o responsywnych stronach.
Proszę, nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo potem słucham, że chudnie się od pocenia, ktoś chce kupić kabel HDMI, a nie przewód, a atencja to zwracanie na siebie uwagi.