SJP
SŁOWNIK SJP

X

rosz

dopuszczalne w grach (i)

rosz

jeden z czterech (sał, ber, jon, rosz) pierwotnych elementów leksykalnych w doktrynie Nikołaja Marra; roš

Hasło ze słownika wyrazów obcych

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE:

blimunda # 2005-08-15

Słownik Alternatywny dopuszcza do gry słowo, które jest częścią definicji, natomiast w OSPS-ie mogą się znaleźć słowa, które są podane, jako synonimy wyrazu hasłowego, przy czym zaznaczone jest, że według interpretacji PFS-u, inaczej niż na kurniku, synonimy nie wchodzą do definicji hasła. W świetle tak ujętej zasady dopuszczalności przyjrzyjmy się hasłu:

marryzm <N.J. Marr, językoznawca radziecki (1865-1934)> doktryna językoznawstwa ogólnego stworzona przez Marra, oparta na koncepcji jednego we wszystkich językach procesu językotwórczego, klasowego (a nie narodowego) charakteru języków i wywodzeniu się ich wszystkich z czterech pierwotnych elementów (sał, ber, jon, rosz)

Do gry literaki;-) powinny zostać dopuszczone słowa : "sał" i "rosz" (ber i jon występują jako hasła słownikowe w innym znaczeniu), ponieważ są w "Słowniku wyrazów obcych PWN" pod red. Tokarskiego zanotowane jako część definicji hasła marryzm:

"marryzm <N.J. Marr, językoznawca radziecki (1865-1934)> doktryna językoznawstwa ogólnego stworzona przez Marra, oparta na koncepcji jednego we wszystkich językach procesu językotwórczego, klasowego (a nie narodowego) charakteru języków i wywodzeniu się ich wszystkich z czterech pierwotnych elementów (sał, ber, jon, rosz)"

Słowa "sał" i "rosz" są częścią definicji, dlaczego więc są niedopuszczalne skoro według ZDS:
Prawidłowość, a więc dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:

"dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:
* forma podstawowa wyrazu znajduje się jako hasło, podhasło lub CZĘŚĆ DEFINICJI HASŁA, z pominięciem przykładów zastosowania, w jednym z dozwolonych źródeł słów wymienionych w punkcie 3.,"

kredka_2 # 2005-08-22

uwazam ze masz racje pozdrawiam

blenders # 2005-09-05

Opy w cichości ducha wierzą, że ludzkość się nie pokapuje i że wonczas nadal będzie można wykpić się sloganem typu: "To jest trzymanie się ustalonych zasad (Szanowny Panie Blendersie)" c[;-D

~gosc # 2005-09-05

Na dzień dzisiejszy można sobie tyłek podetrzeć tym ZDS-em... no bo większego pożytku z niego nie ma

~gosc # 2012-11-25

Jestem tego zdania co mój poprzednik.Po takich i podobnych "słówkach" odechciewa się grać . Uważam że ta "gra" ma być relaksem w tak trudnych czasach , a nie stresowanie ludzi szukających tu relaksu!

~gosc # 2012-11-25

drogi gościu, nie wiem czy wiesz, ale te komentarze były pisane zanim jeszcze "takie słówka" zostały wprowadzone :)