SJP
SŁOWNIK SJP

X

ruter

dopuszczalne w grach (i)

ruter

urządzenie lub program zapewniające łączność między różnymi sieciami komputerowymi; router

Hasło ze słownika wyrazów obcych


KOMENTARZE:

y0dyna # 2003-01-31

Ruter (angielskie router), komputer łączący sieci, specjalnie wyznaczony do wytyczania tras pakietów na postawie przechowywanej przez siebie tablicy wyboru tras (routing table) informującej o możliwych połączeniach z sąsiednimi sieciami.

Hasło opracowano na podstawie “Słownika Encyklopedycznego - Informatyka” Wydawnictwa Europa. Autor - Zdzisław Płoski. ISBN 83-87977-16-0. Rok wydania 1999.

meg # 2003-01-31

nie wszystkie slowa z jezyka informatycznego weszly do slownikow jezyka polskiego...w slowniku literakowym moge umieścic tylko te slowa, ktore znajduja sie w slowniku jezyka polskiego, ortograficznym, poprawnej polszczyzny lub wyrazow obcych...tak wiec SKRĘTKA i owszem...ale juz RUTER nie...chyba ze podasz jakies zrodlo, gdzie sie slowo znajduje(nie encyklopedia tematyczna)

~gosc # 2016-02-10

Route (słowo angielskie) znaczy trasa a zatem router znaczy trasownik lub traser czyli ten który określa trasę. Był taki zawód zwany traserem który zaznaczał na materiale za pomocą rylca linie np. dla frezera do wstępnej obróbki materiału. Obecnie ten zawód już nie jest wykonywany ponieważ tą rolę przejęły obrabiarki sterowane komputerowo i taka wstępna czynność którą wykonywał traser jest zbyteczna.

mirnal # 2020-05-29

Jednak częściej widuję rOUter...

balans # 2020-05-29

W1 i W2 też widujesz częściej niż V1 i V2?
Konsekwentnie - w ogóle nie powinieneś widzieć "Newada" - jesli nie widujesz W1 i W2.