SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

rwa

dopuszczalne w grach (i)

rwa

ból nerwu:
a) rwa kulszowa - ból nerwu kulszowego; ischias;
b) rwa ramienna - ból nerwów szyjnych, promieniujący do barku, ramienia i ręki

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

wetunia # 2003-04-21

a co to znaczy ????????

mashroom # 2003-04-21

a RWA KULSZOWA to nie wiesz co to? ;o)

~gosc # 2005-03-14

Rwa, rwie, rwę - tyle jest odmian tego schorzenia!

Magiki kurowe wszystko muszą zrobić po głupiemu, byle po swojemu.
Was coś wyraźnie rwie w główce. Pewnie resztki rozumu czym prędzej chcą się wydostać z tak niesprzyjającego środowiska, jak kurzy móżdżek.

koalar # 2005-03-14

Są dwie rwy: kulszowa i ramienna. O rwach tych powiedzieć można, że są to po prostu bóle nerwów. Leczeniem rew zajmują się lekarze. Niestety, odmiana słowa "rwa" przyprawia niektórych tępaków o bóle mózgu, cierpień tych jednak nie możemy już nazwać rwami.

~gosc # 2005-03-14

Ty koalar masz jeszcze trzecia rwę.
Rypie cie w główkę.

Może podasz, gdzie to wydziubałeś, kogucie.
Idź spać, bo rano trzeba piać, będziesz nie w formie.

_dziubdziub # 2005-03-14

tylko nie dziub!!!!!! Ja jestem wyjontek...

szaroziej # 2005-05-23

te goisciu człowiek ci grzecznie wyjasniił to o czym ie masz pojęcia... moze poczytaj słownik ??

nata_ghost # 2005-05-23

rwa... rwa? Dlaczego gra literaki nie jest grą, w której można używać popularnych słów???

~gosc # 2005-05-27

mam od wczoraj rwanie w nodze lewej

~gosc # 2005-05-27

nie mogę siedzieć leżeć i ciagle mnie rwie w nodze.zwalniam się z pracy i jako ,, kulawa mańka,, moze doczłapie sie do znachora

~gosc # 2005-06-28

Czyli , jak rozumiem: "moja ty rwo ukochana" lub: " Rwo, jesteś be!

~gosc # 2005-09-11

widzę że nie wiecie co to rwa i ból z nią związany. Ja mam od roku i ciągle szukam ratunku.Zyczę wielkiego rwania WAM.POzdro

~gosc # 2005-09-11

Takie jaja są nie na miejscu.Ale każdego coś dopadnie.Siema zdrowi ludzie(narazie)

~gosc # 2005-10-25

Matko Boska czemu to człowiek wymyśla takie choroby???...a może to nie człowiek je wymyśla....ale jak nie człowiek to jaka cholera?????????????????

~gosc # 2006-05-08

ale zalosne opisy;/;/

~gosc # 2006-11-21

Rwa ramienna- barkowa (brachialgia)
Jest to zespół chorobowy charakteryzujący się bólami promieniującymi od karku do ramienia, dalej wzdłuż kończyny górnej, niekiedy nawet do palców, czasami również do łopatki oraz przedniej powierzchni klatki piersiowej, w zależności od poziomu podrażnionego korzenia. Główną przyczynę rwy ramiennej stanowią zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, a zwłaszcza krążków międzykręgowych (dyskopatia) i stawów międzywyrostkowych (spondyloarthrosis) oraz związany z tym ucisk korzeni i wtórne zmiany zapalne. W części przypadków ma miejsce wypadnięcie jądra miażdżystego.
Z uwagi na przyczyny istnieją także inne nazwy tego schorzenia, jak:
- zapalenie korzeni szyjnych (radiculitis cervicalis s. cervicobrachialis),
- radikulopatia szyjna (radiculopathia cervicalis),
- radicalgia cervicalis.
Rwa kulszowa (ischias, ischialgia)
Jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się bólem promieniującym torem nerwu kulszowego od okolicy lędźwiowo- krzyżowej do pośladka i zazwyczaj dalej wzdłuż tylnej lub tylno- bocznej powierzchni kończyny dolnej, niekiedy nawet do stopy.
U większości chorych rwa ta spowodowana jest uciskiem odpowiednich korzeni, przeważnie L5 i S1 w wyniku przebiegającej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, czyli tzw. spondylozy, której etiologia oraz mechanizm powstania nie są do końca znane. Zakłada się, że zmiany spondyloartryczne wywołane są naturalnym „zużyciem”, spowodowanym pionową postawą człowieka oraz obciążeniami kręgosłupa, jednak nie wyjaśnia to w pełni wszystkiego. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, specjalne przeciążenia kręgosłupa, tryb życia (przykładowo siedzący tryb życia jest niekorzystny), układ hormonalny i immunologiczny, obciążenia emocjonalne (stres), sposób odżywiania, otyłość oraz wiele innych czynników.
Rwa udowa (femoralgia, neuralgia femoralis, neuropatiafemoralis)
Jest to zespół chorobowy charakteryzujący się bólami występującymi w przebiegu drażnienia korzenia L4 (jednostka ruchowa L2- L4).
Obraz kliniczny: bóle promieniują wzdłuż przedniej powierzchni uda.
W badaniu przedmiotowym obserwuje się:
- dodatni objaw Mackiewicza (zwany odwróconym objawem Lasegue’a): przy biernym zginaniu stawu kolanowego gdy chory leży na brzuchu lub na boku pojawia się ból uda;
- zaburzenia czucia na przedniej powierzchni uda;
- osłabienie lub zniesienie odruchu kolanowego;
- niekiedy dołącza się niedowład oraz zanik mięśnia czworogłowego.
COŚ jeszcze, Mózgi???

~gosc # 2007-04-27

Od 8 miesięcy odczuwam dolegliwości związane z bólem ręki lewej, a później prawej. Przez kilka miesięcy lekarze nie byli wstanie wydać diagnozy. Dwa miesiące temu trafiłem do lekarza medycyne manualnej który stwierdził że jest to rwa barkowa.
Proszę o komentarz osoby które chorowały na to; jak wyglądała terapia? I jakie są rokowania?

~gosc # 2007-04-27

Już masz wcześniej wytłumaczoną patologię, ale ja czytałem, że dolegliwości takie spowodowane są także tym, że jeżdżąc samochodem z ręką opartą na otwartym oknie samochodu, na którą dmucha zimne powietrze. Jest to narażanie całej ręki na zmiany chorobowe w tym także barku.

~gosc # 2007-11-06

ale jak to leczyć rwie jak cholera ,tabletki nie działają ,może mi ktoś powie i doradzi coś tzecią noc już "czuwam" ból mnie budzi nie wiem co robić dalej ,u lekarza już byłam

~gosc # 2007-12-06

jestem chyba ofiara tej choroby juz od tygodnia cierpie szczegolnie noca i nad ranem bol jest straszny miedzlopatkami a szcegolnie lewa reka glownie w okolicy lokcia nie pomgaja nawet zastrzyki ratunku

~gosc # 2008-11-12

leczę się od kilku tygodni leżałam nawet w szpitalu prawie dwa tygodnie dostawałam leki przeciwzapalne i sterydy nie pomogło nie wiem co dalej teraz czekam na rezonans może w236648236648tedy ktoś mi pomoże ból ramienia i ręki jest nie do zniesienia

~gosc # 2010-02-28

operacja ? Ale nie byle gdzie...

~gosc # 2012-02-01

są 3 opisywane rwy...w tym 2 okolic kręgosłupa lędźwiowego: udowa i kulszowa. no i ramienna w obrębie obręczy barkowej