SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ryż

dopuszczalne w grach (i)

ryż

1. roślina zbożowa rosnąca na ciepłych obszarach wszystkich części świata, uprawiana w wielu gatunkach dla ziarna a także rosnąca dziko,
2. ziarno tej rośliny lub potrawy przyrządzane z tych ziaren

-

ryż

dopuszczalne w grach (i)

ryża

rodzaj ornamentu w stroju ludowym w kształcie zygzaka

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

jaca555 # 2003-11-15

no nie wierze... przecież ryż jest niepoliczalny!!!!!! tzn tak mi sie wydaje... tylko mnie nie zbluzgajcie... :D

prosiak24 # 2003-11-17

ano, jest niepoliczalny... więc nie powiesz: 2(dwa) ryże, Pisze to jadnak dlatego, ze sam niebardzo tego rozumiem, a moje dziewcze twierdzi, że wszak jest to niepoprawna forma, ale używa sie jej w mowie potocznej. Np: przenies te maslo na inną półke - a powinno byc: przenieś te kostki masła na inna półkę... - miało być o ryżu, ale nie moge tego przełożyć, ale pewnie komuś sie kiedyś uda...

zedd_22 # 2003-11-17

Oczywiście że można powiedzieć "dwa ryże"! Chociażby w sytuacji: "Tu masz ryż z jabłkami a tu ryż z sosem słodko-kwaśnym. Zjedz obydwa ryże". Nawet jeśli ktoś się uprze i powie, że jest to skrót myślowy, to jednak forma istnieje.

Poza tym zdaje się że ZDS dopuszcza wszystkie potencjalne formy.

basikz7 # 2004-11-04

nie powinno sie mowic zjedz dwa ryże (tylko dwie porsje ryżu) ale to tylko teoria... w praktyce wielu powie zjedz dwa ryże.

homik_mc # 2004-11-04

Ponieważ do gry dopuszczone są wyrazy poprawnie zbudowane, choć faktycznie rzadko używane w polszczyźnie (tzw. formy potencjalne), warto zaznaczyć, że dopuszczalne są:

dla rzeczowników:
liczba mnoga wszystkich rzeczowników odmiennych (np.: dury, tleny) niezależnie od tego, czy słownik dopuszcza liczbę mnogą, czy nie.

kaza407 # 2007-10-22

ryża,ruda np.dziewczyna,wiewiórka,co Wy na to?

~gosc # 2013-12-05

Ryż to roślina tak samo jak jęczmień czy inne zboże. Istnieją podgatunki, odmiany, rodzaje tej rośliny. Jeśli więc mamy różne odmiany zbóż i jęczmieni to dlaczego nie możemy mieć różnych odmian ryżów?? Słowo (te) ryże, (tych) ryży - jest całkowicie uzasadnione, logiczne i po prostu potrzebne.