SJP
SŁOWNIK SJP

X

rycyna

dopuszczalne w grach (i)

rycyna

1. potocznie: olej rycynowy - olej z nasion rącznika używany jako środek przeczyszczający;
2. białko o silnych właściwościach toksycznych występujące w nasionach rącznika pospolitego


KOMENTARZE:

mirnal # 2013-04-17

Także trucizna

mirnal # 2014-03-31

Wikipedia: Rycyna – białko o silnych właściwościach toksycznych pochodzące z rącznika pospolitego. Rycyna wywołuje gwałtowne wymioty i biegunkę, a także silne przekrwienie narządów układu pokarmowego i nerek spowodowane aglutynacją (zlepianiem) krwinek i wytrącaniem fibryny do krwi.
Dawka śmiertelna (LD 50) dla człowieka wynosi: w postaci aerozolu – ok. 3 μg na 1 kg masy ciała, a parenteralnie – już ok. 0,1 μg/kg[potrzebne źródło], zatem toksyczność tej trucizny jest bardzo wysoka (porównywalna z sarinem). Jednocześnie zauważono, że wrażliwość poszczególnych gatunków zwierząt na rycynę jest bardzo zróżnicowana. Dawki śmiertelne w przeliczeniu na masę ciała mogą różnić się nawet ponad stukrotnie.

~gosc # 2014-06-13

Cytat: "Wystarczy wytworzyć esencje z 20 nasion (dla pewności) a potem do dna"

mirnal # 2014-06-13

rycyna ma dwa znaczenia - lek i trucizna i ani słowa o tym w definicji?

mirnal # 2017-03-25

Może i racja, skoro sł. Arcta sprzed wojny ma tylko - "olej rycynowy, olej rącznikowy; alkaloid wydobywany z nasion rącznika"? Nie mogą być dwa rzeczowniki w podobnej dziedzinie o tej samej nazwie, z których jedna zabija, druga nie... Nieprawdaż?

~gosc # 2020-10-27

Różnica jak między tatarem a sosem tatarskim.

~gosc # 2020-10-27

Jeśli nie - to błyśnij, wylicz, przelicz, pochwal się swoją logiczną yntelygencją. Chyba, niestety, niedocenioną przez marynarki wojenne świata i producentów grzejników.