dopuszczalne w grach (i)
najważniejsza, zasadnicza część jakiejś sprawy lub jakiegoś zagadnienia; istota, esencja, jądro
KOMENTARZE
nie ma liczby mnogiej!!!
więc nie może być: sed, sednach, sednami i sednom!
problem blm został "opracowany" przez PFS w Zasadach Dopuszczalnosci...
pkt 4 tutejszych "Zasad":"dla rzeczowników: liczba mnoga wszystkich rzeczowników odmiennych (np.: dury, tleny) niezależnie od tego, czy słownik dopuszcza liczbę mnogą, czy nie, " to kalka tamtego opracowania
dla celów gry jest to możliwe do przyjęcia - to tylko gra
Problemy zaczną się zapewne gdy projekt "wielkiego słownika języka polskiego dostępnego on-line"
wejdzie w fazę realizacji. Nie wyobrażam sobie aby gremia odpowiedzialne za nauczanie oraz ogólnie za kształt języka polskiego zaakceptowały bezkrytycznie takie pomysły i "przyklepały" oficjalnie zasady dopuszczalnosci jako zasady gramatyczne obowiązujące w nauczaniu języka.
Zapewne nastąpi wtedy wielkie "czyszczenie" likwidujące potworki typu wyżej wpomnianych czy związanych z różnymi formami "potencjalnymi"...
Póki co - można grać, układając "sedn", "zeł", "złot" itp...pamiętając CAŁY CZAS, że to TYLKO gra i w rzeczywistosci blm w przypadku niektórych rzeczowników nadal obowiązują (np. "jura", "zenit", "nadir" itp...)
sedno to zapomniane już określenie tej części siedzenia jeźdźca, która od siodła boli najbardziej po długiej jeździe konnej.. Termin ten z upływem stuleci stał się synonimem istoty rzeczy. Nasi przodkowie spędzali sporo czasu w siodle, stąd sedno było dla wszystkich zrozumiałe. Co do liczby mnogiej, nie spotkałem ale w końcu to czy kogoś d... boli jest sprawą indywidualną.
a ja się spotkałem z opisem sedna jako świeżo zagojonej rany od ostrogi, w którą jak się trafi, powoduje to niezwykle silną reakcję konia na spięcie ostrogami.
do gościa z # 2011-05-12 Odcisk od siodła to sadno (inaczej odtręt, nie sedno.. Trafić w sadno, to dotknąć boleśnie (dosadnie). Sedno, to jednak coś trochę innego.
To jest raczej to coś na czym jest coś osadzone, na czym się opiera. Sadno. Stąd sedno, siedzenie, siodło, sioło... ale też osiąść, oś, osad, szadź, sadło... wszystkie te słowa moją ten sam źródłosłów ale różne znaczenie.
Hmm.... wcześniej myślałam, że się mówi "setno", ale najwyraźniej się myliłam ;). Czyli, ze można powiedzieć "dojdźmy do SEDNA" zamiast "dojdźmy do SETNA". NO DOBRA.
:)
To na górze napisałam ja :D
SETNA to może być część. np 1/100 to jedna setna właśnie.
meritum