dopuszczalne w grach (i)
dawny zaimek przymiotny, dziś w znaczeniu: ów, ten, tamten
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
wg mnie to "się", ale nie wiem co to "sie", wiec nic jush nie mowie
jest to przymiotnik...SI-ów tamten, on-si ona-sia one-sie itd
SIE ma mashroom
Kot
:)))))))))))))))))
dla mnie poprawna jest tylko forma "się"
chyba SIĘ
Zaimek chyba-nie przymiotnik ?
ale bzdura ja pierdziele co za beznadziejny slownik.gra jeszcze gorsza przez to.wprowadzmy jeszcze niemieckie slowa.jak ja jakies tam japonskie
nie bedzie .ich.du.bist.itd.
ich jest :-)
ale ci ludzie tutaj sa nerwowi :-)
dziwne ze trudno komus przyjac do wiadomosci ze takie slowa istnieja w jezyku polskim :-)
sie nie istnieje
a mnie to ryba. zwlaszcza ze ostatnimi czasy jadlem duze ilosci karpia
powinno sie mowic się a nie sie...Ten słownik jest jakis zepsuty :D
Widząc takie słowa myślę, iż konieczne stanie się podzielenie słownika ortograficznego. Osobno grupa słów podstawowych, które są zawsze wykorzystywane przy sprawdzaniu przynależności ciągów znaków do słownika. Oraz drugi słownik, w którym zostaną także umieszczone słowa występujące rzadko w języku polskim, formy przestarzałe, lub gwarowe, zwłaszcza takie, słowa które mogą ukrywać popularne błędy.
W osobnych zaś plikach słownictwo specjalistyczne (informatyczne z nadmiarem anglojęzycznych terminów, czy też medyczne z łaciną).
Według mnie, ta gra powinna uczyć pisowni, a nie łamać polszczyznę. Skąd biorą się te niestworzone wyrazy. Może TWÓRCA powinien zajrzeć do SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO!!!!????
Ale to już było kiedyś, nie jesteś śmieszny/a. Jestem na nie, odpadasz.
Sie załamałam i tyle
SIO było już dawno ;)
czemu tak rzucacie na lewo i prawo staropolszczyzną?
no nieee... przeciez to takie oczywiste.. tak mowią na wsiach.. sie zamiast się :-)
Sie załamać można, naprawdę.
Co mnie interesuje to co było kiedyś ??
sie mnie skończyło w grze :] ha, a mogło być tak pięknie :] 1 pkt. :P
BYZYDURA!
byzydura? a może cichą nocą przemyśleć wypowiedzi i znaczenia słów:)
sie??!!!!
A gdzie Ę???!!
siĘ jest się :P a jak na przykład piszecie: SIE MASZ? Bo chyba nie "siemasz?". Tez z początku się bulwersowałam, bo na pierwszy rzut uznaje się to za błąd ort. od "się", ale... jak widać zalezy to od kontekstu. POZDRAWIAM :) ~m.
a co do wsi (!!!!!!!!!) to nie oceniaj zbyt prędko. Mieszkam na wsi i co? I jeszcze was poprawiam, MIASTOWYCH!! lol . ~m.
ludzie....... ogarnijcie...
Mówicie "do siego roku" to czemu np. następne lata nie mogą być "sie"? Co za konserwy piszą powyższe komentarze. 0 chęci poszerzenia swoich horyzontów
Nie zgadzam się z sie. Wolę się
ja grałam w literaki i ułożyłam to słowo i mój przeciwnik sprawdził i nie było więc komentarz negatywny ......
komentarz negatywny hehe dobre
widze ze allegro rzadzi :P
siE było SiE widziało ;d;d
sie to w niemieckim ona oni i Pan Pani Państwo :P
do osoby powyżej - ale to w niemieckim... a ja myślałam że..."sjp.pl to słownik języka polskiego" - no ale ok - bywa że pozory mylą.
To jest słownik języka polskiego ale w tych czasach zapozyczamy wyrazy z obcych języków i dla mnie każde słowo jest poprawne przecież teraz wymyśla się tyle słów że masakra!
Ludzie kochani!
Przecież SIE nie ma nic wspólnego ze słowem SIĘ i niemieckim SIE. Inna odmiana, znaczenie... Inna część mowy i zdania.
Sie to nie zaimek zwrotny, jakim jest się.
Sie to forma rzadko już używanego zaimka si, czyli tamten, ów.
Słowo si i jego formy pozostały tylko w niektórych powiedzonkach: do siego roku (czy jest si rok), ta i sia (albo taka i siaka, taki i siaki).
Z jakiegoś powodu językoznawcy dopuścili pełną odmianę słowa si, więc skoro jest si rok, to mogą być i sie lata.
Związek między sie i się jest taki jaki między Bożym Narodzeniem a Wyścigiem Pokoju. Jasne, że niektórzy wolą Boże narodzenie, ale porównywanie jest cokolwiek bez sensu.
gorszej głupoty nie widziałam
DO KRETYNÓW, którzy pisali 90% powyższych komentarzy, przestańcie już pisać te żałosne, dziecinne pierdółki, które tylko niedoczytujący down bez mózgu mógłby napisać i przeczytajcie 2 komentarze wyżej albo chociaż podpis pod tym słowem!!! Si - dawny zaimek, czytany [śi]! Oznaczał tyle co: tamten, ów. A więc tamta, owa - sia!, tamto, owo - sio! tamci, owi - si [śi]! tamte, owe - sie [śe]!
ale ci ludzie tutaj sa nerwowi :-)
dziwne ze trudno komus przyjac do wiadomosci ze takie slowa istnieja w jezyku polskim :-)
DO KRETYNÓW, którzy pisali 90% powyższych komentarzy, przestańcie już pisać te żałosne, dziecinne pierdółki, które tylko niedoczytujący down bez mózgu mógłby napisać i przeczytajcie 2 komentarze wyżej albo chociaż podpis pod tym słowem!!! Si - dawny zaimek, czytany [śi]! Oznaczał tyle co: tamten, ów. A więc tamta, owa - sia!, tamto, owo - sio! tamci, owi - si [śi]! tamte, owe - sie [śe]!
mondralo bo taki właśniejesteś. napisz SIE na maturze czy też w innym wypracowaniu i poczekaj na skutki.oskarż komisję czy też polonistę o nieuctwo.durnotę ktoś lansuje.
@gosc od kretynów - większość tych komentarzy pochodzi z zamierzchłych czasów, kiedy pod słowem była tylko informacja, czy dopuszczalne, czy nie, bez tłumaczenia znaczenia. Więc sam wykazałeś się kretynizmem, zarzucając go innym niesłusznie.
Poza tym normalne jest, że ludzie się irytują, że akurat to archaiczne słowo, które jest już tak przestarzałe, że nikt nie zna jego znaczenia, zostało dopuszczone do gry, podczas gdy inne słowa - jeszcze sporadycznie używane, a rozumiane przez wszystkich - nie są dopuszczone.
Także po niemiecku "ona", "oni" oraz "Pan, Pani, Państwo" (Sie).
Mądrala twierdzi, że si się wymawia [śi], a sie [śe]. Naprawdę ktoś sobie łamie język na takich wymowach?