SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

spekulant

dopuszczalne w grach (i)

spekulant

człowiek poszukujący okazji do szybkich, intratnych transakcji, trudniący się operacjami handlowymi (nie zawsze uczciwymi)


KOMENTARZE

~gosc # 2013-09-11

Na giełdzie ludziska spekulują i mają się za uczciwych...

~gosc # 2014-05-22

może to jest nie zawsze nieuczciwe

~gosc # 2017-04-20

Czy w PRL-u tzw. osoby kutry były także spekulantami?

coloneladam # 2017-04-20

W czasach Polski Ludowej zarówno spekulanci, jak i osoby kutry (a także badylarze i cinkciarze) byli przestępcami gospodarczymi, ich wroga działalność przyczyniła się do upadku socjalizmu.
Co do różnic między jednymi a drugimi, w sumie są one mało istotne - osoby kutry były swego rodzaju podgrupą spekulantów, którzy trudnili się nielegalnym obrotem towarów pochodzenia morskiego, głównie ryb. Słyszałem też inne określenie na tych ludzi - "obwoźne baltony", oczywiście z tą różnicą, że w Baltonie kupowało się za dolary, a osoby kutry z reguły przyjmowały też złotówki.

~gosc # 2017-04-21

Osoby kutry występują w opowieści dla młodzieży "Spotkanie nad morzem" J. Korczakowskiej.

~gosc # 2017-04-21

Do osób powyżej,
Mimo że długo stąpam po Ziemi, nie słyszałem nigdy określenia <osoba-kuter>, obiła mi się zaś o uszy żargonowa nazwa <osoba-tankowiec>, oznaczająca kogoś nadużywającego alkohol. Nie znam stosunków panujących w PRL w "bałtyckich" stronach ani regionalnej gwary, bo tak się złożyło, że nie dane mi było, nad czym bardzo ubolewam, znaleźć się nad pięknym, polskim morzem. Koleje losu zmusiły mnie do tułaczki po obczyznach.
Pytam POWAŻNIE: Jakie jest dokładne pochodzenie terminu <osoba-kuter>? Ciekawi świata chcą wiedzieć, a do takich należę.

michalp63 # 2017-04-22

Panie Marku (bo powyższy wpis jest, jak zgaduję, Pańskiego autorstwa), ponieważ nie pochodzi Pan znad morza, mógł Pan istotnie nie słyszeć o czymś takim jak "osoba kuter". Co się mnie tyczy, mam do morza jeszcze dalej niż Pan (okolice Radomia), i - gdyby nie służba w marynarce w latach 80-tych - także nigdy nie dowiedziałbym się, że coś takiego istnieje.
Pański anonimowy przedmówca podał dobry przykład z literatury, w której można natknąć się na osoby trudniące się taką pokątną sprzedażą ryb, i z tego co pamiętam (bodajże była to lektura 5-tej klasy podstawówki), jedna z osób kutrów występujących w tej książce, jest bardzo pozytywną postacią - ciężko mi uwierzyć, że ówczesna cenzura pozwoliła na coś takiego.
Co do etymologii, chyba nie trzeba wiele wyjaśniać, chyba Pan doskonale wie, że kuter to statek rybacki - nie będę jednak wdawał się w szczegóły, bo Pan Mirnal jest większym ekspertem w tym temacie.

Z wielkim szacunkiem
Pan Michał

marek176cm # 2017-04-22

Rozczaruję Pana, Panie Michale, ale wpis, który Pan komentuje, nie jest mojego autorstwa. Powtarzam po raz kolejny, że tylko wpis z nagłówkiem, który pozostawi niniejszy komentarz, jest pisany przeze mnie.
Co do wyrażenia 'osoba kuter' lub 'osoba-kuter', to istotnie nie znałem tego określenia.
Pozdrawiam!

~gosc # 2020-09-29

Inaczej trader lub inwestor krótkoterminowy (na giełdzie).


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

67746774 od końca