SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

spodzień

dopuszczalne w grach (i)

spodzień

żartobliwie, ironicznie: spodnie


KOMENTARZE

~gosc # 2005-05-08

w Poznaniu i w poznańskim forma ten "spodzień" używana jest na codzień...
spodnie - (gwar.) spodzień
koalar - wyrabiasz się, coraz dłuższe wypowiedzi i coraz mniej wulgaryzmów - czyżby wpływ przebywania w kulturalnym towarzystwie?

koalar # 2005-05-08

Pocałuj mnie w kakaowy narząd wzroku :).

~gosc # 2009-01-14

spodzień
„spodnie”


Źródło: Słownik Encyklopedyczny. GWARA UCZNIOWSKA Wydawnictwo Europa

~gosc # 2010-12-30

Jesli któryś nosi jajca
zaraz warchoł albo zdrajca
o czym mowa panie święty?
ja swój spodzień mam zapiety

~gosc # 2011-07-10

Komentarz z 14 stycznia 2009 r. podaje jedno źródło. Ja dorzucam drugie: Janusz Anusiewicz, Jacek Skawiński „Słownik polszczyzny potocznej” (PWN, 1996).

Słowo zatem ma potwierdzenie w poważnych słownikach, które nie są uznawane za "dające dopuszczalność". Można by je tu umieścić jako ndpl. Ale zanim ktoś to zrobi (jeśli zrobi), warto zadbać o minimum konsekwencji, a mianowicie:


- na podstawie hasła 'adasie' w Słowniku ortograficznym Kłosińskiej z 2004 uznano dopuszczalność słowa 'adaś' (niezgodnie z Zasadami);

- na podstawie hasła 'kurwiki' w Słowniku ortograficznym Kłosińskiej z 2004 uznano dopuszczalność słowa 'kurwik' (niezgodnie z Zasadami);

Może zatem należałoby na podstawie hasła 'spodnie' w Słowniku ortograficznym Kłosińskiej z 2004 uznać dopuszczalność słowa 'spodzień', niezgodnie z Zasadami, ale zgodnie z Konsekwencją?

No chyba że tamte wpadki zostaną skorygowane.

tevex # 2011-07-10

To nie były wpadki i wszystko jest zgodnie z zasadami. Akurat spodnie są plurale tantum, więc nie można traktować ich na równi z adasiami.

~gosc # 2011-07-10

Otóż można, jeśli wcześniej tak się ustawiło "Zasady dopuszczalności słów w grach", by wykręcić się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje. Zespół SJP.pl sam sobie to odebrał, a słowniki ortograficzne nie dają podstaw, by stwierdzić, co jest, a co nie jest plurale tantum. Co innego słowniki języka polskiego czy poprawnej polszczyzny, ale tu - i przy adasiach, i przy kurwikach - mamy do czynienia z przypadkami z ortograficznego.

Poza tym gdzie inne pluralia tantum odnotowane przez Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. S. Dubisza, a to takie jak: 'kruki', 'michałki', 'czubki', 'humorki', 'rysunki'... Są pluraliami tantum (mają w słowniku kwalifikator blp!), a nie są tutaj formami podstawowymi, tylko upchnięto je jako dodatki do pojedynczaków.

mirnal # 2021-07-03

Dzisiaj zastosowano "spodzień" w śniadaniówce.
Propozycja deklinacji?