dopuszczalne w grach (i)
[czytaj: stoking lub stalking] uporczywe nagabywanie, naprzykrzanie się, prześladowanie innej osoby i naruszanie jej prywatności
KOMENTARZE
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje opracowanie przepisów wprowadzających karalność stalkingu, czyli uporczywego, ciągłego i zamierzonego nękania m.in. za pomocą sms-ów, głuchych telefonów i poczty elektronicznej. Z uzyskanych przez resort informacji wynika, że "drastycznie wzrasta liczba przestępców, którzy z powodu chorób psychicznych popełniają różnego rodzaju czyny o wysokiej społecznej szkodliwości".
'stalkowanie' - spolszczone określenie 'stalking' (propozycja Mirnala); pod. 'skanowanie' (nie 'scanning')
także - stalkować, stalkowany, stalkowana, stalkowano, stalkujący, stalkująca itp.
Stalking pochodzi z języka angielskiego i oznacza „podchody" lub „skradanie się".
Prześladowanie (ang. stalking), jest to zachowanie polegające na wywołaniu strachu uczucia zagrożenia poprzez świadome i zamierzone naruszenie sfery życia prywatnego i publicznego. Innymi typami przestępstw związanymi z użyciem komputera i sieci teleinformatycznych jest miedzy innym cyberstalking
Stalking rozumiem jako prześladowanie i prowokowanie poprzez: nieustanne patrzenie się na ofiarę, zaczepianie jej, nachodzenie jej w domu czy też agresywne zachowania wobec ofiary.
Dzisiaj określenia stalking używa się przede wszystkim na niewinne, prymitywne odnajdowanie i śledzenie kogoś na publicznych mediach społecznościowych.
Przykłady:
Wystalkowałem na Facebooku nową dziewczynę z pracy.
Stalkujesz Anię na Instagramie? Widziałeś jej zdjęcia z wakacji?