SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

stalla

dopuszczalne w grach (i)

stalla

drewniana lub kamienna ławka dla duchownych, bogato zdobiona, ustawiona w prezbiterium


KOMENTARZE

~gosc # 2003-06-10

ława dla duchowieństwa ustawiane w prezbiterium kościoła
(proponowana kategoria: sztuka)
Najczęściej występuje w l.mn. - stalle

~gosc # 2003-06-10

źródło: słownik PWN (tam występuje w l.mn.), słownik terminologiczny sztuk pięknych

edgemoon # 2004-07-12

l.mn. stalle l.p.stall; choc spotkalem sie rowniez z odmiana stalla jednak nie w slowniku a w ksiazce (Imie rozy)

wielki_jubiler # 2006-02-08

Zgodnie z zasadami dopuszczalności słów w grach słownych jest dopuszczalna liczba pojedyncza rzeczowników odnotowanych w słownikach tylko w liczbie mnogiej, ale używanych również w liczbie pojedynczej. Przykładem na używanie tego wyrazu w liczbie pojedynczej jest strona http://www.mikolaj.bochnia.pl/przewodnik/malarstwo/stalle.html i na tej podstawie słowo "stalla" wraz z innymi formami liczby pojedynczej winno być dopuszczona do gry.

makreli_znak # 2006-02-08

Popieram kolegów, którzy widzą że są nie tylko stalle, ale i jedna stalla.

~gosc # 2006-02-08

Nie ma czegoś takiego jak stalla, na stronie podanej przez jubilera jest błąd.

wielki_jubiler # 2006-02-15

Na tej stronie jest to logiczne stalla północna i południowa Dodatkowo jeszcze znalazłem słowo "stalla" na stronach http://www.domyarkady.pl/palac/plclad.htm , http://www.sulecin.pl/omiescie/historia.html , http://www.wsd.sandomierz.opoka.org.pl/h_kl.htm , oraz na stronie PWN dotyczącej zakresu użycia spółgłosek podwojonych w słowniku ortograficznym (trochę co prawda dziwne jest, że tu jest "stalla", a pod hasłem tylko "stalle") http://slowniki.pwn.pl/zasady/629349_1.html i opartej na niej http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2995/idc/10/
Opowie,
jakie jest kryterium udowodnienia, że wyraz odnotowany w słownikach tylko w liczbie mnogiej jest używany także w liczbie pojedynczej?
Blimundo,
Wydaje mi się, że kiedyś bardzo dobrze nazwałaś odnotowywanie przez autorów słowników tylko liczby mnogiej, tam gdzie powinna być również liczba pojedyncza, czy możesz przytoczyć tu tą nazwę?

blimunda # 2006-02-15

Wielki_jubilerze

Mówisz zapewne o moim podziale pluraliów tantum na właściwe i niewłaściwe. Jednakże jest to nomenklatura wymyślona przeze mnie na potrzeby mojej pracy magisterskiej. Jeszcze nie wiem, czy przejdzie do językoznawstwa;)

Myślę jednak, że przywoływanie w tym miejscu pluraliów tantum nie ma sensu. Stalle zdecydowanie nie są żadnym plurale tantum. To, że taki zapis pojawił się w słowniku świadczy tylko o tym, że autorzy zwrócili uwagę, że w przeważającej części rzeczownik ten w tekstach występuje w liczbie mnogiej. Oczywiste jest jednak, że jedna ława kościelna to będzie stalla. Fakt, że najczęściej jest mowa o kilku ławach kościelnych, ale to już inna historia...

Serdecznie pozdrawiam
Blimunda

PS Operatorom słownika polecam lekturę "Potopu" Henryka Sienkiewicza: "Tu ksiądz przestał czytać i spojrzał ku ławce, w której pan Andrzej siedział, on zaś powstał na chwilę i wnet usiadł znowu, głowę swą wynędzniałą wsparł o stallę i przymknął powieki jakoby w omdleniu."

wielki_jubiler # 2006-02-16

Blimundo, dziękuję za wyjaśnienia i poparcie.

wielki_jubiler # 2006-02-17

Dodatkowo oprócz strony internetowej PWN słowo stalla jest w uwadze [38] 13.2. Zakres użycia spółgłosek podwojonych w Nowym słowniku ortograficznym.

wielki_jubiler # 2006-02-17

Dziękuję za uznanie słowa stalla, poprzedni komentarz dopisałem, żeby ewentualni niedowiarkowie (np. gość z 2006-02-08 15:18) byli w pełni przekonani, że słowo to rzeczywiście istnieje.

~gosc # 2012-11-26

słowo prezbiterum jest chyba niepoprawne

tyttuss # 2014-09-22

zwykła literówka > prezbiterium


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

58065806 od końca