SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

starlit

dopuszczalne w grach (i)

starlit

minerał, niebieski cyrkon


KOMENTARZE

jaskiniar # 2005-09-25

Czy mógłbym poporsić o podanie źródła, na podstawie którego wprowadzona została definicja "starlitu - niebieskiego cyrkonu"?
z góry dziękuję za odpowiedź :)

maruha_mc # 2005-09-25

Psiakiś leksykon mineralogiczny... mam z niego właśnie notkę starlit=cyrkon niebieski... jak pójdę raz następny do biblioteki, to podam dokładną bibliografię tej książki...

starlit=cyrkon niebieski (Kunz 1927) (ang. 'starlight').
c[:-B

jaskiniar # 2005-09-28

W podręczniku do mineralogii: Mineralogia szczegółowa (aut. A. Bolewski) jest jedynie "staurolit" - ale on nie ma nic wspólnego z cyrkonem (poza tym że oba to krzemiany wyspowe).
Cyrkon natomiast, według tego podręcznika nie przyjmuje niebieskiego koloru. Poczytaj dobrze - może to jakaś handlowa nazwa na coś sztucznie hodowane?

zoilos # 2005-09-28

Rzeczywiście, jest to nazwa handlowa termicznie modyfikowanego, niebieskiego cyrkonu z Chantaboon w Tajlandii.

zoilos # 2005-09-29

Jeśli chodzi o barwę, są to cyrkony brunatnoczerwone, po podgrzaniu dopiero przyjmują barwę niebieską.

jaskiniar # 2005-09-29

Czerwonobrunatne cyrkony - zwane są "hiacyntami" i zaliczane są do kamieni szlachetnych.
Jeżeli "starlit" jest nazwą handlową modyfikowanego cyrkonu (nie niebieskiego - modyfikowany jest brunatnoczerwony) to taka informacja powinna się znaleźć w definicji. Starlit jako sztucznie, technicznie zmodyfikowany nie powinien też nosić bezpośredniej nazwy minerału (ten z definicji powstaje w wyniku procesów geologicznych lub kosmologicznych). Definicja powinna zostac zmieniona, choćby o dodatek "sztuczny" lub "zmodyfikowany" minerał.
pozdrawiam

maruha_mc # 2005-09-29

No, w tym wszystkim coś jest . Chociaż nie nazwałbym tego jeszcze maratonem bibliomanów. Powiem więcej: to chyba nawet coś z dachu leci...


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

69616961 od końca