SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

szaflik

dopuszczalne w grach (i)

szaflik

okrągłe naczynie, zwykle drewniane, z jednym lub dwoma uchami, używane w murarstwie i w gospodarstwach wiejskich; szafel


KOMENTARZE

~gosc # 2008-12-09

nie okrągłe lecz owalne; nie tylko drewniane ale z blachy ocynkowanej lub emaliowanej.
gość

~gosc # 2009-01-10

plastikowe tez wystepuje

~gosc # 2009-02-27

w szafliku ubijano maslo

~gosc # 2011-02-05

To też miska plastikowa, do której wkłada się pranie do powieszenia.

~gosc # 2011-04-24

W moim regionie szaflik jest plastikowy i służy do przenoszenia prania.

~gosc # 2011-06-26

Ja spotkałem się z określeniem szaflik (używam go) do nazywania plastikowego pojemnika np na śmietanę/kefir w których przechowywana jest ona w sklepie.

~gosc # 2012-02-05

W gwarze śląskiej tradycyjnie 'szaflik' to otwarte naczynie wykonane z drewnianych klepek, różnej wielkości, takie jak balia czy drewniane wiadro, jakich używano dawniej, zanim powszechne stały się wiadra stalowe. Naczyń takich używano do prania (a więc i przenoszenia wypranych rzeczy), kąpania się, przenoszenia płynów itp.

Naturalnym więc jest, że w momencie upowszechnienia się podobnych naczyń stalowych, plastikowych itp. nazwa zaczęła być stosowana również dla nich.

Co do ubijania masła lub przechowywania śmietany - dawniej maśnica też była zrobiona z klepek, więc jest prawdpodobne, że na Śląsku nazywaną ją również słowem 'szaflik', choć osobiście się z takim użyciem nie spotkałem.

~gosc # 2012-02-06

Jesc dawali nam w szafliku,a wszow mielismy bez liku - tak moj dziadek wspominal swoja sluzbe w Austriackim C.K.Cesarsko krolewskim wojsku

~gosc # 2012-03-30

Moja babka pochodziła z Podhala, a dziadek z Kresów, tuż po wojnie zamieszkali na Opolszczyźnie. Nie jestem pewien, kto upowszechnił to słowo w naszej rodzinie, ale wychowywałem się wraz z nim i było dla mnie tak naturalne, jak wiadro, garnek czy wanna. Ponieważ popularny był plastik, więc i szaflik znam jako przedmiot plastikowy.

Jednak nie tworzywo decyduje o użyciu tej nazwy, lecz kształt. Wiadro lub cebrzyk mają ścianki lekko rozchylające się ku górze i co najważniejsze - wysokie (w stosunku do powierzchni dna). Miska a szczególnie miednica mają ścianki niskie, mocno rozszerzające się ku górze, a miednica dodatkowo jest profilowana - ścianka w przekroju nie jest linią prostą tylko łukiem, lub nawet ma kształt esowaty. Balia ma wysokie, proste ścianki, lekko rozszerzające się ku górze, ale przy tym rozległe dno - okrągłe lub owalne.

Natomiast coś pośredniego między wiadrem a miską. Ma średniej wysokości, proste ścianki, lekko rozszerzające się ku górze, do tego rozległe dno o kształcie koła lub elipsy i ewentualne uchwyty. Krótko mówiąc, jest jakby małą balią - i może być drewniany, blaszany lub plastikowy.

Takie przynajmniej jest moje zdanie i kiedy widzę tego rodzaju naczynie, to nie potrafię nazwać go inaczej niż szaflikiem.

~gosc # 2012-04-04

szaflik kojarzy mi sie z nazwa otyłej czesci ciała, niczym poza tym... ale że z miską badz z naczyniem?? :D

~gosc # 2012-04-07

To jest takie plastikowe naczynie,z dwoma uszami do przenoszenia,sluzy do mycia sie i przchowywania mokrych ubran,przed powieszeniem. ^.^ xD

~gosc # 2012-08-21

Z domu wyniosłem powiedzenie: wyskoczył jak diabeł z szaflika.

~gosc # 2012-08-21

Pamiętam jak jako dziecko często jeździłem do moich dziadków w starym województwie rzeszowskim dziś podkarpackie. Szaflik to była nie inaczej jak wielka owalna balia z blachy ocynkowanej dwoma uchwytami pojemności od kilkudziesięciu litrów (mogło to być około 80 litrów. Głównie szaflik służył do prania, wkładało się do niego tarkę też z blachy ocynkowanej w kąpieli mydlanej robiło się pranie. Sam osobiście w tym szafliku niezliczoną ilość razy zażywałem kąpieli.

~gosc # 2014-08-29

"Szaflik" to również określenie chałupniczo, byle jak wyprawionej skóry owczej na kożuch. Kiedy nowy kożuch pod koniec zimy zaczął mi tłusto błyszczeć na ramionach, łokciach itp., ktoś znający się na garbarstwie powiedział: "To jest szaflik. Oszukali cię".
Kożuch po sezonie nadawał się do wyrzucenia.

mirnal # 2014-10-15

ja słyszałem
szafliczek

~gosc # 2015-01-12

"DO MIĘSOŻERCÓW

Dla nich ryby skrzelami pracują w szafliku,
mając na ustach ciszę i krwawiące rany. [..] "

M. Pawlikowska jasnorzewska

~gosc # 2015-03-25

Szaflik to nczynie używane dawniej

~gosc # 2015-06-30

Au nas szaflik to wymborek ..

~gosc # 2016-06-11

Jak murasz muruje albo tynkuje to ma maltę w szafliku

marek176cm # 2016-06-12

~gosc # 2012-02-05 użył wyrażenia "maśnica" zamiast 'masielnica', pochodzące od słowa 'masło'.
Czy to był jego błąd, czy też istotnie, w niektórych regionach używane jest słowo 'maśnica'?

~gosc # 2017-03-03

Szaflik to słowo zapożyczone z niemczyzny. Zapożyczone zupełnie niepotrzebnie, bo istnieje na takie naczynie rodzima nazwa – cebratka, która wywodzi się od ceber. Szaflik jest spokrewniony z szafą.

marek176cm, w Tomie 3 „Słownika gwar polskich” Jana Karłowicza maśnica widnieje na stronie 125 pod hasłem maślnica. Są wymienione zdrobnienia od tych dwóch maśniczka i maślniczka, a także masniczka, maśliczka, maślanica i maślaniczka, maślica. Postaci jest wiele.

~gosc # 2017-03-31

u nas w rodzinie używano pojęcia kolor szafliczkowy w stosunku do ścian pomalowanych farbą bliżej nieokreśloną, lub której nie było w palecie barw. A że za komuny wszystko było malowane w kolorze szarym jak obiekty PKP, bo tylko taką farbę mozna było dostać, więc mieszano ją np. z białą i wychodził kolor szafliczkowy...

~gosc # 2019-10-05

Szaflik pochodzi od niemieckiego zawodu rzemieślniczego Schäffler (regionalnie)
Inaczej Fassbinder Büttner itp czyli po naszymu Bednorz.Podobnie jak cuber ,cebr lub cebrzyk po niemiecku Zuber.