SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

szczurek

dopuszczalne w grach (i)

szczurek

mały szczur

-

Szczurek

niedopuszczalne w grach (i)

Szczurek

nazwisko


KOMENTARZE

~gosc # 2005-07-26

świetne słowo!!!

~gosc # 2017-08-29

Szczurek to określenie użytej wilgotnej torebki od herbaty.

"Połóż proszę szczurka na małym talerzyku obok cebularza".

W jakich jeszcze regionach tak się mówi? Lubelskie na 100%.

balans # 2017-08-29

Na Pomorzu tak się nie mówi na papierowy woreczek z fusami herbacianymi.
Słyszałem - moczek, moczka ale w SJP to słowo ma inne znaczenie - też regionalne raczej odległe od herbaty.
A co do określenia "szczurek" - słyszałem lub nawet sam miałem skojarzenia w odniesieniu do niektórych ludzi.
Dlaczego? Mogę powiedzieć tak - z racji niedużej, szczupłej twarzy w kształcie tak jakby trójkąta. Dla przykładu - miałem takie skojarzenie z pewnym aktorem - grał on rolę Czerepacha w "Rancho", Norka z Polsatu.
Zaś skojarzenie moje pochodzi z jednej jego pierwszych ról - w serialu "Tulipan", gdzie wciela się w rolę ucznia szewca, który w finale przybija gwoździem nogę aktora Monczki do szewskiego pieńka.

michalp63 # 2017-08-30

Nie słyszałem w moim regionie określenia "szczurek" na zużytą torebkę od herbaty, również moi znajomi z innych stron Polski tak nie mawiali, choć w czasach gdy miałem z nimi największy kontakt (połowa lat 80tych), herbatę raczej piło się w postaci granulowanej niż z torebek. Także mogło się owe określenie jeszcze nie wykształcić.
U mnie w domu natomiast operuje się potoczną nazwą "szczureks", oznaczającą trutkę na szczury i myszy, np. trzeba by w piwnicy posypać trochę szczureksem.
Pozdrawiam
Pan Michał

~gosc # 2017-08-30

Przepraszam za maskowanie, ale: tak że!!

osobakuter # 2017-09-06

Panie Michale, ośmielę się zauważyć, że "szczureks" jak potoczna nazwa środka na gryzonie, nie wzięła się znikąd i jest zapewne używana nie tylko w Pańskim gospodarstwie. W czasach PRL była w sprzedaży trutka o nazwie Szczurex, produkowana przez Zjednoczenie Przemysłu Chemii Użytkowej "Polchem", swego czasu dość powszechna (choć głównie w państwowych przedsiębiorstwach, np. PGR-ach, zwykli obywatele musieli z reguły mieć dojścia, żeby go zdobyć). Wiem coś o tym, bo pracowałem w kilku centralach rybnych i tenże środek na szczury także był tam w powszechnym uzyciu - wszędzie było bowiem pełno tego futrzastego cholerstwa, przełaziły ze statków do skrzyń i krzątały się wśród towaru. Gdzieś na początku lat 80-tych wycofano Szczurex z produkcji, ponoć ze względu na silnie toksyczne działanie, i zastąpiono go "bezpieczniejszymi" środkami importowanymi najpierw z NRD, a potem z krajów zachodnich. Te nowe środki nie były już jednak tak skuteczne, przynajmniej w moim przekonianiu. Na szczęście, zanim całkowicie Szczurex zniknął z magazynów, zdołałem zachomikować kilkadziesiąt jego pudełek i jeszcze w latach 90-tych trułem nim szkodniki.

~gosc # 2018-01-31

Szczurek, w lubelskim środowisku akademickim jest to potoczna nazwa torebki herbaty. Wiem, bo pijam chętnie takową na KUL.

Ale też Szczurek to nazwisko Prezydenta Gdyni; dr Wojciech Szczurek od dwudziestu lat piastuje to zacne stanowisko. Pozdrawiam!

winowjajca # 2018-01-31

Mieszkałem całe 5 lat na lubelskim miasteczku akademickim (tyle że WCS-owym) i ani razu nie słyszałem takiego określenia na torebkę herbaty.

~gosc # 2018-01-31

Bo na taką herbatę ogólnie w Lublinie mówią szczureks, a nie szczurek.

winowjajca # 2018-01-31

Szczureks, jak zauważyli przedmówcy, to potocznie trutka na szczury. Chyba że to aluzja do kiepskiej jakości wodny pitnej, którą niestety owo miasto posiada.

~gosc # 2018-01-31

http://www.mpwik.lublin.pl/index.php?option=site&id=5&sid=24

Woda w Lublinie, jak w każdym miejscu w kraju, musi spełniać określone normy. Pisanie o niskiej jakości to powielanie stereotypów.

~gosc # 2018-04-11

"Mieszkałem całe 5 lat na lubelskim miasteczku akademickim (tyle że WCS-owym) i ani razu nie słyszałem takiego określenia na torebkę herbaty."

Nic dziwnego, ponieważ na miasteczku akademickim z reguły mieszkają ludzie spoza danego miasta. Pisząc o lubelskim środowisku akademickim miałam na myśli grono naukowo-dydaktyczne. Pozdrawiam!

winowjajca # 2018-04-20

"Nic dziwnego, ponieważ na miasteczku akademickim z reguły mieszkają ludzie spoza danego miasta"

Istotnie, nie pomyślałem o tym, w sumie logicznym, fakcie. Tak więc pozostaje mi się zgodzić :).

~gosc # 2018-05-25

Prawda to. Nawiążę do komentarza Pani z 2018-04-11, otóż ma Pani rację. To przychodzi z czasem, i z tzw. "networkingiem".
W Lublinie dopiero przechodzimy transformację, od "herbaty ze szczurka", do "kawy ze Starbucksa". Co mam na myśli. Otóż dla niektórych pracowników i studentów, a przede wszystkim mieszkańców, Uczelnie, czy Biblioteki, są jak Dom, i nie mierzi nas picie takiej herbaty. Podążę nawet dalej: szczurek nie jest określeniem pejoratywnym, ani degradującym. Nie umniejsza wagi. Spotkanie przy herbacie z torebki, jest okazją do wyzwolenia tak samo zapalczywych dyskusji, i akademickich dywagacji, co spotkanie w kawiarni przy znacznie bardziej wymyslnych napojach. Tu bardziej chodzi o miłe podkreślenie, że ten nasz lubelski odpowiednik szwedzkiej "fika", możemy celebrować herbatą z torebki. Również: Należy odczarować słowo szczurek, i odnowić perspektywę patrzenia na wykorzstanie tego słowa. Bo szczury jako gryzonie to bardzo inteligentne kreatury, szczury biurowe często wygrywaja wyścig szczurów i przyczyniają się do wzrostów. Ja sam pije herbate ze szczurka, nie używam parzydełka do herbaty, i często zdarza mi się podyskutowac o Dziekanie, czy jakimś innym doktorze, a najchetniej o grantach, których mogłoby do sektora szkolnictwa wyższego trafiać więcej. Mogę zapewnić, że te granty zostana roztropnie spożytkowane. //MAREK

PS. Torebka herbaty to Szczurek, bo zazwyczaj ma proporcję szczurka, i nitkę, która reprezentuje ogonek. I zazwyczaj tak mówi się, gdy już jest odpowiednio wilgotna.

~gosc # 2018-08-10

Krótko: szczurek mały gryzoń, szczurek nieoficjalnie użyta torebka herbaty, Szczurek - nazwisko, i wszystkie te określenia spotkałem w przyrodzie, t.j. w życiu.

~gosc # 2018-08-10

A trutka na szczury to szczureks.

~gosc # 2018-08-10

proponuję: szczurex
nie śmiem: skureks

~gosc # 2020-09-29

Slangowe piłkarskie określenie na określony typ strzału.