SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

szlumbergera

dopuszczalne w grach (i)

szlumbergera

roślina doniczkowa z rodziny kaktusowatych; kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, grudnik, epifillum zimowe


KOMENTARZE

przekorny # 2014-03-25

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szlumbergera

mirnal # 2014-03-25

Nazwa pochodząca od Francuza o niem. nazwisku - Frédéric Schlumberger (1823-1893); nazwa, którą pierwszy raz widzę, a wg polonistów, w pierwszej kolejności spolszczamy bardziej znane nazwy; spolszczono zatem 'szlumbergera', choć nie uczyniono tego z bardziej znaną nazwą 'Nevada' - dlaczego?

przekorny # 2014-03-25

Przynajmniej nie uznano, że to słowo jest już dostatecznie przyswojone, gdyby tak się stało, mielibyśmy - szlumbergierę. =]

~gosc # 2014-03-26

Mylisz przyczyny i skutki.
Nie: "gdyby uznano, mielibyśmy", tylko "gdybyśmy mieli, toby uznano".

~gosc # 2014-03-26

Mirnal wciąż i wciąż i do znudzenia powtarza, że nie spolszczono 'Nevady'. W ten sposób utrwala w umysłach ten stan rzeczy, i kiedy ktoś kiedyś będzie chciał napisać ją przez "w", natychmiast w głowie zabrzmi mu mirnal ostrzegawczy: "nie spolszczono! ma być PRZEZ VVVVVVVVVVV!".

mirnal # 2014-03-26

Bowiem legaliści niech właśnie piszą NaVada (V), aby kłuło to po oczach i dowodziło ciągłego braku odpowiedzialności naszych polonistów. Doprawdy, nie mogę pojąć, jak ktoś mógł pisać w książkach o Stanach, w tym o Teksasie, ale o Nevadzie? Po prostu w głowie mi się to nie mieści - cóż za indolencja, cóż za brak konsekwencji!

mirnal # 2014-03-26

*Mirnal wciąż i wciąż i do znudzenia powtarza* - nie wiem, jak Wy, moi drodzy, ale ja o tej NeVadzie dowiedziałem się niecały rok temu i dlatego nie moge przejść nad tym do porządku...

przekorny # 2014-03-26

>> Mylisz przyczyny i skutki.
A ty chyba nie zrozumiałeś przesłania (aluzji), które wynika z kontekstu (zarówno z wypowiedzi Mirnala, jak i - szerzej - z całej dyskusji: http://sjp.pl/marker#p349527).
Skoro - jak twierdzi Mirnal - spolszczono odgórnie ten wyraz, równie dobrze jakieś gremium mogło wprowadzić "pisownię przyswojoną" (notabene wersja 'szlumbergiera' bardziej mi się podoba).
Swoją drogą nikt mi tego nie wmówi, że przykładowo krykiet był/jest masowym, popularnym sportem w Polsce. A jeśli tak, nie wmówi mi też tego, że pisownia nazwy tej mało znanej gry wynika z dobrego przyswojenia.