SJP
SŁOWNIK SJP

X

tachion

dopuszczalne w grach (i)

tachion

hipotetyczna cząstka elementarna mogąca się poruszać z prędkością większą niż prędkość światła


KOMENTARZE:

e2rd # 2005-03-20

Hipotetyczne cząstki poruszające lub mogące się poruszać z prędkością większą niż prędkość światła.

betissewilla # 2005-08-02

nie ma dowoda ze to istnieje gupi wymysl ludzki ot co ;)

~gosc # 2007-02-18

a masz dowód na to że sam istniejesz? gupi wysyml ludzki ot co ;)

~gosc # 2008-02-27

boże, jak ja nie trawię osób tak głęboko ignoranckich jak betissewilla (a'propo, gratuluję poprzednikowi komentarza ;-)).
Gdyby liznęły choć trochę wyższej nauki (choćby w formie popularnonaukowej, jak ja to czynię - pozdrowienia dla Stephena Hawkinga), wiedziałyby, że ogromna większość dzisiejszych odkryć wywodzi się z teorii, ot chociażby promieniowanie relkitowe, rozszerzanie się kosmosu, zakrzywienie czasoprzestrzeni (a jakże! zostało udowodnione!), względność czasu, dziesiątki cząstek elementarnych i oddziaływań kwantowych przewidzianych przez mechanikę kwantową, a odkryte po latach.
Z bardziej bliższych nam przykładów - odkrycie budulca słońca (w postaci wodoru) poprzez zbadanie rozszczepienia widma światła słonecznego. W XIXw, o ile mnie pamięć nie myli - kiedy nikt nie śnił o atomistyce, a co dopiero fizyce nuklearnej pozwalającej przeprowadzić reakcje termojądrowe tu, na ziemi.
pff, tyle ode mnie.
Sauron

~gosc # 2008-02-27

obawiam się, że tutejsi ignoranci nie słyszeli o czymś takim jak "a'propo", ani o innych bardziej bliższych przykładach z bardziej wyższej nauki

~gosc # 2013-04-04

tak przy okazji (bo mamy taki polski zwrot) - prawidłowo "a propos", z akutem nad nagłosowym 'a', tak w ogóle, drodzy "intelektualiści".