SJP
SŁOWNIK SJP

terror

dopuszczalne w grach (i)

terror

używanie przemocy w celu zastraszenia


KOMENTARZE:

mirnal # 2013-12-02

Prawicowy

*Sensacyjne znalezisko w Buenos Aires: po trzech dekadach odkryto archiwum terroru argentyńskiej dyktatury.
Generałowie na bieżąco rozporządzali majątkiem państwowym i prywatnym, dokonując arbitralnego podziału własności i bogactwa.
unta analizowała wszystkie skargi od rodzin prześladowanych i porywanych, którzy przepadali bez wieści. Wojskowi omawiali m.in. interwencje w sprawie zaginionych dzieci kobiet, które po zamachu stanu założyły działające do dziś organizacje poszukujące bliskich - Matki i Babcie z Placu Majowego. Dyskutowali, jak przedstawić opinii publicznej sprawę zaginionych bez wieści, bo z biegiem lat rosła międzynarodowa presja na wyjaśnienie tych przypadków. Zastanawiali się, jak oszukać międzynarodową komisję ds. praw człowieka, która naciskała na przyjazd do Argentyny.
Istotnie, w 1979 r. junta wpuściła misję do jednej z najgorszych katowni o nazwie ESMA w Buenos Aires (Szkoła Mechanicznej Marynarki Wojennej, zamordowano tam ok. 5 tys. więźniów politycznych), ale wcześniej zatarła ślady i wywiozła więźniów na wykupioną od kurii arcybiskupiej wyspę El Silencio na rzece La Plata.
Jak dotąd udało się udokumentować ok. 10 tys. ofiar terroru junty. Podejrzewa się jednak, że było ich znacznie więcej - szacunki mówią o 20-30 tys. Dziesiątki tysięcy musiały zaś wyemigrować. Z ponad 500 porwanych niemowląt i noworodków udało się odnaleźć sto kilkadziesiąt, poszukiwania wciąż trwa.*

mirnal # 2014-03-22

http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/teodor-jaske-choinski-pisarz-filozof-czy-wizjoner.html
ciekawe, ale widać, że kiedyś pisano 'teror' (jedno R), ponadto 'reVolucja' i 'Francuska' (od wielkiej l.)