SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

transparentny

dopuszczalne w grach (i)

transparentny

1. o działaniu: jawny
2. przezroczysty, przebijający
3. łatwy do rozpoznania lub przewidzenia


KOMENTARZE

mirnal # 2010-04-10

brak: transparentniej, przezroczyściej;
transparentniejszy, przezroczyściejszy

~gosc # 2015-01-31

transparentnie - czyli bardzo wyraźnie. Mogę okazać swą dezaprobatę pod oknem Białego Domu bardzo transparentnie. Czyli dobitnie, wyraźnie, jasno i klarownie.

Samo słowo "transparentny" na pewno nie może stanowić wyłącznie synonimu słowa "przezroczysty" bowiem w takiej sytuacji odnosiłoby się tylko do...
wody...

romcwi # 2015-01-31

przejrzysty

~gosc # 2015-07-30

Nie tylko do wody. Masz lakiery transparentne. Opakowania do płyt CD kolorowe, ale przezroczyste (transparentne) itd.

mirnal # 2015-07-30

Zasadniczo woda i powietrze też są transparentne...

~gosc # 2016-01-03

Dobra, można sobie tak wymieniać i zrobić konkurs co jeszcze jest transparentne (pewnie zaraz ktoś wymieni butelki ze szkła, albo za przeproszeniem kondomy) ale nie o to mi chodziło...
Miałem i mam na myśli, że transparentny to synonim również dla czegoś jawnie okazanego. Zacznijcie myśleć troszkę szerzej a nie wymieniajcie jakichś tam przedmiotów gospodarstwa domowego.

~gosc # 2016-10-31

A nie można po prostu powiedzieć, napisać; przeźroczysty?
Już i na produktach jak silicon uniwersalny, pisane jest transparentny. Dziś kupuję taśmę klejącą. Nie jest przeźroczysta. Jest transparentna.
Te wymyślanie tych mądrości jest dla mnie śmieszne i żałosne. Jest cała góra takich zastępczych wymyślnych idiotyzmów. Na wiele rzeczy teraz mówi się np. projekt. Wszystko jest wrzucone to wora o nazwie projekt. Projektanci transparentni... z problemami napompowania koła w rowerze.

adamch04 # 2016-10-31

No właśnie?

~gosc # 2016-10-31

Najlepiej nic nie mówić, ponieważ co by się nie powiedziało, zawsze się ktoś przyczepi.

mirnal # 2019-02-26

Czy Suweren ma prawo wiedzieć, ile złotych wyemitowano w kolejnych latach, zwłaszcza podczas transparentnych rządów?

~gosc # 2019-02-27

a po co? wystarczy, że wiadomo, jaki jest deficyt budżetowy

~gosc # 2019-02-27

jeśli komuś to wystarcza, to jego sprawa. Jeśli nie, to można podać.

~gosc # 2020-09-07

A co przepraszam jest takiego złego w słowie transparenty, a wyszukanego i wspaniałego w wyrazie przezroczysty? Oba wyrazy nie różnią się za wiele jak na moje i nie rozumiem porównywania ich do słowa "projekt", które, faktycznie, jest być może dziś nadużywane.
"Jest cała góra takich zastępczych wymyślnych idiotyzmów." XD oh, jakie piękne, polskie zdanie, popisał się Pan. Tylko szkoda, że nie wymienił Pan żadnych trafnych przykładów, oprócz tego nieszczęsnego projektu, nad którym też bym wielce się nie rozpisywał... Słowo w języku funkcjonuje od zawsze. Projekt, wzór, model, schemat... któreś z tych słów też się Panu nie podoba? xD

mirnal # 2020-09-07

"1. o działaniu: jawny"
zbędne wprowadzenie, wystarczyłoby "jawny", wszak w pozostałych znaczeniach też nie ma wprowadzenia.

mirnal # 2020-11-19

"2. przezroczysty, przebijający"
Skoro w zn. 1 "o działaniu", to może i tu zajawka - jaka dziedzina zn. 2?

Pracownicy techniczni powinni otrzymywać zasiłki dla czasowo bezrobotnych, nie zaś poprzez celebrytów - transparentniej.
Poprawne ostatnie słowo? A brak.

Pewien gość napisał "bowiem w takiej sytuacji odnosiłoby się tylko do... wody...", a potem miał pretensje, że ktoś wymienił inne media.

~gosc # 2022-11-05

Przy zabawkach z czasów PRL-u były transparentne światełka, to znaczy przeźroczyste i kolorowe. Ja za dzieciaka miałem tego cały arsenał to jeszcze pamiętam czego nie można powiedzieć o pokoleniu urodzonym w czasach bardziej współczesnych, które pamięta jakiś chiński szajs.