SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

trebusz

dopuszczalne w grach (i)

trebusz

starożytna i średniowieczna broń miotająca, działająca na zasadzie dźwigni


KOMENTARZE

~gosc # 2005-08-19

Średnowieczna machina oblężnicza.

~gosc # 2008-03-30

popieram trebusz występuje w słowniku

tyttuss # 2008-03-30

Zwidy masz?. Na czerwono wypisano <słowo nie występuje w słowniku>. Nie pal więcej ;>.

krysba # 2010-02-14

Trebusz - starożytna i średniowieczna broń; barobalistyczna machina miotająca, wykorzystująca zasadę dźwigni, Wyrzucająca pociski stromotorowo ze znaczną celnością. Trebusz był stosowany dość powszechnie i stąd ma w różnych językach różne miejscowe nazwy: trebuszet, trebuczet, trabutium, frondibola, perier, bleide, tribock, petraria, itd. Dla przykładu francuską nazwę frondibola utworzono z połączenia francuskiego słowa fronde (proca) i greckiego bolis (pocisk).

Mimo że bardziej skomplikowany, w istocie był olbrzymią, mechaniczną procą działającą na zasadzie dźwigni. Siłę wyrzutu zapewniał znaczny ciężar (po grecku baros) - pojemnik z kamieniami lub ołowiem, na stałe zamocowany na krótszym ramieniu. Odblokowany, opadał w dół z przyśpieszeniem ziemskim powodując gwałtowny ruch obrotowy drugiego, dłuższego ramienia, z jednym lub wieloma pociskami, umieszczonymi w elastycznej kieszonce, uwalniającej pociski na zasadzie siły odśrodkowej, w momencie zahamowania ruchu dźwigni. Krótsze ramię machiny unoszono w górę (przygotowywano do strzału), na zasadzie dźwigni, opuszczając dłuższe w dół przy pomocy wielokrążków.
JESTEM ZA DOŁĄCZENIEM TEGO SŁOWA

~gosc # 2010-08-21

Trebusz występuje np. w trylogii "Władca Pierścieni", jest także umiejscowiony w filmie i grze. Dlaczego nie ma go w tym słowniku i Word pokazuje go jako błąd? Nie mam pojęcia.

~gosc # 2010-08-21

jest także w encyklopediach PWN-u, zapomnieli jednak wrzucić go do słownika...

~gosc # 2010-08-21

w Twierdzy (Stronghold) też się pojawia
jak najbardziej do dodania