dopuszczalne w grach (i) -
potocznie: opaska zaciskowa; trytytka
KOMENTARZE
Potocznie opaska zaciskowa. Wygląda na to że zwrot jest ogólnie używany.
Spotkałem się jeszcze ze zwrotem trytytka, ale to moim zdaniem za długie.
Od angielskiego zwrotu zip tie - można by jeszcze przetłumaczyć to słowo na spinka-krawatka(krawatowa?). Strasznie dziwnie to jednak wygląda i brzmi.
Czy językoznawcy mogliby się wypowiedzieć na temat tego zwrotu?
Osobiście trytka najmniej razi i w sumie jest chyba poprawnie skonstruowanym słowem dźwiękonaśladowczym.
Językoznawcą nie jestem, ale dorzucę nieco szczegółów, aby "rozjaśnić" tę mroczną zagadkę.
Angielskie słowa dla tej 'trytki', o której nic mi nie jest wiadomo w języku polskim, to 'cable wrap' lub 'tie-wrap'.
Oba angielskie wyrażenia dotyczą tego samego, czyli mocnego, plastikowego, wąskiego paska, który na prawie całej swej długości, ale po jednej tylko stronie, ma równoległe, gęste występy prostopadłe do boku tego paska, na końcu którego jest prostokątne 'okienko' ze sprężystym 'języczkiem' po tej stronie gdzie jest zaczynają się opisane występy. Przedmiot ten zwykle owijamy wokół wiązki, np. kabli i aby ścisnąć je razem, przewlekamy koniec plastikowego paska przez wspomniane okienko tak, aby języczek paska unosił się na każdym występie w miarę jak kontynuujemy operację zaciskania wiązki.
Oprócz zastosowań czysto technicznych, te bardzo mocne, trudne do przecięcia i przegryzienia opaski są używane przez policjantów, aby związać z tyłu ręce zatrzymanych osób.
Mając obecnie obraz tego 'ustrojstwa', proszę podać zasłyszane i OFICJALNE nazwy tego typu pasków.
Określenie 'opaska zaciskowa' nie jest odpowiednie, bo natychmiast kojarzy się z medycyną i uciskiem ramienia powyżej łokcia przy pomiarze ciśnienia krwi.
Elastyczna obejma z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym stosowana głównie do spinania wiązek kabli elektrycznych. Nazwy „trytytki” oraz „trytytka” są zarejestrowanymi w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej słownymi znakami towarowymi o numerach rejestru odpowiednio R. 192091 i R. 303165.
W Polsce najczęściej używa się "trytytka" "trytytki"