SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

trywialny

dopuszczalne w grach (i)

trywialny

1. odbiegający od norm kulturalnych obowiązujących w społeczeństwie; prostacki, ordynarny, nieprzyzwoity;
2. powszechnie znany, oczywisty, pospolity; oklepany, schematyczny


KOMENTARZE

tevex # 2006-03-23

należy tu przepisać przysłówek trywialnie

~gosc # 2006-07-31

dajcie znaczenie,wyjasnienie !! :) plisek !!

~gosc # 2010-09-12

oklepany...

~gosc # 2010-09-12

banalny, nieskomplikowany,przeciętny, zwykły, tuzinkowy

~gosc # 2012-06-10

Mało wyszukany, pospolity a nawet ordynarny

~gosc # 2012-12-04

W matematyce określenie "trywialny" nie ma znaczenia pejoratywnego, oznacza oczywisty sposób rozwiązania problemu jub samo rozwiązanie.
Np. to równanie nie ma nietrywialnych rozwiązań; równanie 0=0 jest trywialne.

~gosc # 2013-08-01

czy trywialnie znaczy to samo co kolokwialnie? porównuje oba wyjaśnienia i wg. mnie tj. to samo, ale daleko mi do znawcy

~gosc # 2013-08-01

czy trywialnie znaczy to samo co kolokwialnie? porównuje oba wyjaśnienia i wg. mnie tj. to samo, ale daleko mi do znawcy

~gosc # 2013-08-01

porównaj sobie jeszcze to:
http://sjp.pwn.pl/slownik/2578868/trywialny
z tym:
http://sjp.pwn.pl/slownik/2563907/kolokwializm

Trywialny to przede wszystkim banalny i oczywisty. Kolokwialny dotyczy raczej niedbałości o jakiś tam poziom nadęcia.

Trywialnymi nazywa się sposoby i rady, kolokwialnymi - wyrażenia.

~gosc # 2013-09-30

trywialny - jako podstawowy i oczywisty można wyprowadzić również od trivium sztuk - gramatyka, dialektyka, retoryka - czyli wymaganej podstawy klasycznie wykształconego człowieka aż do XVIII w. choć dzisiaj jest to często nie do osiągnięcia

~gosc # 2016-09-20

Trivium - oczywiscie. w pelni sie zgadzam z przedmowca ( Trivium - In the Middle Ages, the lower division of the seven liberal arts, comprising grammar, rhetoric, and logic. Zrodlo podaje logike, nie dialektyke) ; w sredniowieczu Matematyka byla elementem kolejnego etapu wyksztalcenia: Quadrivium (the four mathematical sciences, arithmetic, geometry, astronomy, and music). Pewnie dlatego z takim lekcewazeniem podchodzi do rzeczy oczywistych, do prostych rozwiazan.
Ale co ciekawe muzyka byla powiazana z matematyka. Tak wlasnie wysztalcenie muzyczne nie jest trywialne....

Z Oxford Dictionary:
w In the Middle Ages: a body of teachers and students engaged in giving and receiving instruction in the higher branches of study (cf. trivium n. 1, quadrivium n. 2) and regarded as a scholastic guild or corporation; an organized body of schools (see school n.1 12a). Later: an institution offering degree courses and research facilities, typically providing some accommodation and other amenities for its students.

~gosc # 2016-09-20

to powyzej z Oxford Dictionary dotyczy znaczenia slowa "University"

~gosc # 2016-10-21

Tak jak wyjaśniono nam wyżej trywialny to: odbiegający od norm kulturalnych obowiązujących w społeczeństwie; prostacki, ordynarny, nieprzyzwoity. To jest bezsporne. Natomiast nie można porównywać znaczenia tego słowa do kolokwialny. Trywialność jest określeniem podkreślającym negatywność w dużym tego słowa znaczeniu .
Kolokwialność określa coś co często używane , oklepane, podstawowe- pochodzi od znaczenia kolokwium jako krótki podstawowy sprawdzian wiedzy często używany, stosowany na uczelniach wyższych i nie ma charakteru nieprzyzwoitego negatywu.