SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

twaróg

dopuszczalne w grach (i)

twaróg

produkt spożywczy wytwarzany z kwaśnego mleka, potocznie zwany serem białym


KOMENTARZE

kandaczka # 2007-07-03

Twaróg był znanym zanzibarskim dilerem i producentem zioła tanzańskiego. Niestety pewnego dnia, kiedy płynął kajakiem przez ocean, jego załoga wyrzuciła go za burtę... [*]

cckonrad1993 # 2010-04-25

absurd, twaróg można jeść godzinę przed snem

~gosc # 2013-12-29

Bzdura!
Twaróg i biały ser (= ser twarogowy), to dwie różne rzeczy.
Biały ser, to po prostu kostka sera.
Twaróg, to gotowa potrawa robiona Z BIAŁEGO SERA poprzez rozdrobnienie go, dodanie śmietany i wymieszanie (+ ewentualne doprawienie).

Twaróg ≠ biały ser = ser twarogowy!

Bardzo częsty błąd.

Twaróg = potrawa przyrządzona gł. z białego sera, który sam w sobie w formie podstawowej (kostkowej, stałej) twarogiem jeszcze nie jest!

~gosc # 2013-12-30

Bardzo częstym błędem jest uznawanie swoich własnych przyzwyczajeń językowych za ogólnie obowiązujące wykładnie, czego przykład wyżej.

~gosc # 2021-04-27

Twaróg w znaczeniu twarożku ze śmietaną i dodatkami (zwanego też gzikiem w innych regionach) to określenie używane prawie wyłącznie w centralnej Polsce (np. Łódź, Warszawa), czasem Małopolska.

Proszę zauważyć, ze na opakowaniach producenci używają określenia twaróg.

Północ polski prawie w ogóle nie używa wyrażenia biały ser.

Strony mleczarskie mają ciekawe informacje o różnicach technologicznych i historycznych między twarogiem a serem białym.

~gosc # 2023-11-19

Dzisiejsza Familiada - rodzaj miękkiego sera, najwyżej punktowane - twaróg. Ja uważam, że mamy sery i twarogi, zatem że twaróg nie jest serem, a już zadawanie pytania sugerującego w nazwie ser...