dopuszczalne w grach (i)
dawniej: płot z gałęzi; także: ogrodzone takim płotem miejsce
-
niedopuszczalne w grach (i)
1. dawniej drewniana faska z przykrywką;
2. kubeł;
3. ogrodzenie z gałęzi; tyn
KOMENTARZE
do bani macie tyn słowniek (nie chodzi tylko o 'tyn")
tyn to jest płot z gałęzi (a to ze nie znasz znaczen slow nie oznacza ze sa one bez sensu)
mashroom dobrze mowi! a mnie wkurzaja ludzie ktorzy twierdza ze slowa sa bez sensu!
niekture są!
no są...np. "niekture"
gdzie znalazłeś ten płot z gałęzi? możesz podać źródło?
Właśnie sprawdziłam w Słowniku Języka Polskiego słowo "tyn" i niestety nie ma tam takiego słowa.
Nie z przekory sprawdziłam.Z ciekawości.
Wiem, że na Śląsku mówią w gwarze "tyn" zamiast "ten". Ale to się chyba nie liczy.
Niestety, najprawdopodobniej nie istnieje słownik języka polskiego, w którym występują wszystkie polskie słowa :(. Dlatego możliwe jest, że w Twoim nie ma m.in. słowa "tyn" :(.
Wyrazy umieszczone w Słowniku Alternatywnym pochodzą również z innych typów słowników, np. słowników ortograficznych. Szczegóły znajdziesz w dziale "dopuszczalność słów", do którego lektury gorąco zachęcam.
lektury którego*
ale problem, nieważne, czy tyn,czy tamtyn wyraz jest poprawny, ważne ze sporo w słowniku kurnikowym debilizmów i to jest dopiero problem; tak kaleczyć piękny język ojczysty; oj! czysty to on jest chyba dopiero po czystej, tej polskiej, rodzimej, swojskiej.
słowo tyn występuje licznie w "Starej Baśni" Kraszewskiego czy tam Krasińskiego co to za różnica.
Słowo "tyn" jest obecnie już właściwie archaizmem i dlatego słowniki mogły go nie odnotować. Dodam jeszcze, że od tego rzeczownika pochodzi nazwa podkrakowskiego Tyńca.
belfer
niech sobie bedzie tyn, wysmienicie nawet ze jest, pytam tylko dlaczego nie ma 'tyna'?
A mogiła może mieć tyn?
"I runął grom
w mogilny tyn"
Tadeusz Miciński - w mroku gwiazd
Jedyne czego jestem pewna, Miodek uśmiał by się czytając ten słownik, potem by się zastanowił dlaczego nasz kraj spłodził tylu analfabetów.Ale i on dobrze wie, że na wsiach uczą nauczyciele ktorym nikt by nie pozwolił uczyć w mieście. Więc by wybaczyl niedouczonym analfabetom tworzącym słownik.
Sprawdzałam "tyn" w dwutomowym Słowniku
języka polskiego i... nie ma takiego słowa. Myślę "niemożliwe!" i sięgam po Słownik polsko-rosyjski a tam jest "izgorod" (z miękkim znakiem na końcu). No to sięgam do Słownika rosyjsko-polskiego i jest "izgorod" to płot, zagroda, ogrodzenie.
Słowo "tyn" pochodzi ze starosłowiańskiego. Trzeba szukać głębiej, jeśli chce się czegoś dowiedzieć, najlepiej w językach pochodzenia słowiańskiego.
alka
Jak pamiętam z czytanych w dzieciństwie książek o tematyce starosłowiańskiej to "tyn" oznaczał coś ogrodzonego, ostrokół, czasem dotyczył w ogóle umocnień albo osady. Wiem, że ma to odpowiednik w celtyckich określeniach niewielkich umocnień itp. : irlandzkie Dún=fort, starowalijskie Din=fort, walijskie Dinas=miasto. Nie dziwi. W końcu Celtowie i Słowianie są Indoeuropejczykami (a przynajmniej językowo).
no dobra, zgłupiałem kompletnie. To dlaczego tyna nie może być, skoro sami podajecie definicję? wygląda mi to ewidentnie na wyraz pospolity.
Na wiktionary podają że 'tyn' pochodzi z tego samego rdzenia od którego źródło biorą niemieckie 'Zaun' i angielskie 'town'
tyn płot i tamtyn płot