dopuszczalne w grach (i)
żołnierz lekkiej kawalerii utworzonej w Polsce w XVIII w.
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
sredniowieczny zolniez
zołnierz , slownik ortograficzny polecam
to sie nie tak odmienia....ułani sa poprawna forma...ułany to jakies totalne nieporozumienie...w jakim slowniku zescie to znalezli...jezyka suahiri ??
Prosze oto cytat z ZDS-u (zasady dopuszczalnosci slow):
"Ponieważ do gry dopuszczone są wyrazy poprawnie zbudowane, choć faktycznie rzadko używane w polszczyźnie (tzw. formy potencjalne), warto zaznaczyć, że dopuszczalne są:
dla rzeczowników:
(...)
mianownik liczby mnogiej rzeczowników męskoosobowych w formie niemęskoosobowej (np.: pany, generały, cary), "
stad tez dopuszczone sa ułany
wiec mam pytanie kto tworzył owe ZDS ?? Wy czy jest to cos w rodzaju Osps ??
Poniewaz nie pytałem o ZDS a o słowniki ktorymi sie czesto zaslaniacie, pytam tez o slownim jakis w ktorym bylaby skandaliczna wedlug mnie odmiana: ułany. Z gory dziekuje za odpowiedz
oj przepraszam sie nie zalogowalem...to oczywiscie oscar_wilde pisal
po pierwsze zwrot: "słowniki ktorymi sie czesto zaslaniacie" jest bezsensu (bo co to jest, jakis zarzut?)
po drugie kliknij w koncu nie na zglaszanie uwag tylko na dopuszczalnosc slow (tak, tak, tez tam po lewej, jedno nizej...)
otóz, nie jest to zarzut a raczej pewne spotrzezenie...w kazdym wypadku, np. wyrazy z samogloska po "ć", podajecie pewne zrodlo. czesto bardzo rzadkie, niepopularne wrecz dziwne. Przepraszam za ton moich wypowiedzi, ale w momencie ich pisania bylem jeszcze pod wplywem emocji. Nie odpowiedziales na moje drugie pytanie,ktore chcialbym nieco zmodyfikowac. Czy ZDS jest stricte oparty na slowniku PFS czy tez autor(ka) wprowadzila tez wlasne pomysly. Dziekuje i jeszcze raz przepraszam.
a prosilem przeczytaj uwaznie...
zostawiam odp. meg (jako najbardziej tu kompetentnej, jesli bedzie chciala odp.)
meg przybadz! :-)
zasady dopuszczalności słów do gry w literaki są bardzo podobne do zasad gry w scrabble, wystarczy uważnie przeczytać naszą wersję i wersję na stronie PFS, najważniejsza różnica to zestaw słowników - w przeciwieństwie do PFS u nas dopuszczone są wszystkie słowniki języka polskiego a nie tylko PWN
a co do wyrazów z samogłoską po "ć", to podają je najnowsze słowniki PWN, wydaje mi się, że nie są one "bardzo rzadkie, niepopularne wrecz dziwne"
zadośćuczynić to też bardzo dziwny wyraz
no i teraz moge wreszcie pieknie podziekowac za odpowiedz.
mieszkaniec Ułan Bator, nazwę miasta należy skrócić do Ułan
WG
ułan (po tat. ohłan, uhłan) - pachole, chłopiec
lansjer