SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ultras

dopuszczalne w grach (i)

ultras

1. osoba o skrajnych poglądach politycznych, zwolennik ekstremizmu; ekstremista;
2. po II wojnie światowej: członek ekstremistycznych, prawicowych grup politycznych we Francji, sprzeciwiających się przyznaniu niepodległości Algierii


KOMENTARZE

peduszko # 2006-05-24

"najbardziej oddany kibic drużyny piłkarskiej"
Zapewne współczesnie nazwanie ultrasem "najbardziej oddanego kibica drużyny piłkarskiej" - ma być formą jakiejś nobilitacji tej grupy.
Jednak znaczenie podstawowe tego słowa (jeśli się go nie zna - z różnych powodów) można znaleźć w słowniku - na przykład SWO PWN, wyd. 2004, str. 973:
"ultras -... 1. ultrasi <<ekstremistyczne francuskie grupy polityczne, dążące po II Wojnie Światowej do utrzymania siłą panowania kolonialnego w Algierii>> 2. <<osoba wyznająca skrajne poglady polityczne i uznająca skrajne metody działania politycznego>>"
Ten zapis "skrajne metody" to eufemizm...

Prośba do Pomagaczy wprowadzających znaczenia - sprawdzajcie PRZED wprowadzeniem (w sobie dostępnych źródłach typu słowniki, encyklopedie lub podręczniki) czy definicja wg Was prawidłowa - takową jest i czy jedynym znaczeniem jakiegoś słowa jest to, które Wy znacie. Oszczędzicie pracy Opom, a sobie komentarzy na własny temat...
pozdrawiam
Prof. Pęduszko (vel. Kuszelas, alias Jaskiniar)

~gosc # 2009-03-19

zatem znaczenie ultras - kibic można zignorować?

~gosc # 2010-04-24

czy ultras w drugim znaczeniu nie jest czasem nieodmienny?

~gosc # 2012-04-13

Ultras to również jeden z typów kibica, zajmującego się oprawami na meczach - choreografie, sektorówki, racowiska itd. Ultrasów charakteryzuje niezależność i sprzeciw wobec jakiejkolwiek współpracy z policją i innymi organami porządkowymi. Ultrasi zaazwyczaj nie są zainteresowani walkami jak chuligani, ale zaatakowani staną w obronie dobrego imienia klubu.

~gosc # 2014-01-19

Współcześnie środowiskowo:
Ultras - ruch wśród kibiców sportowych (konkretnie kiboli) zajmujący się organizacją gł. na imprezach sportowych zorganizowanych opraw meczowych w postaci dopingu i/lub rozmaitych choreografii.

Słowo ultras dotyczy także w Polsce pojedynczego kibola zajmującego się uczestnictwem w oprawach meczowych, a ultrasi, to grupa takich osób.

~gosc # 2014-10-01

Podobno ultrasi nie biją ludzi.

~gosc # 2015-04-30

~gosc # 2014-10-01
nie oni biją tylko zwierzęta xD

~gosc # 2015-08-28

Ultrasi to dobrzy ludzie.