SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

umbo

dopuszczalne w grach (i)

umbo

środkowa, wypukła część tarczy rycerskiej, wzmacniająca jej konstrukcję


KOMENTARZE

~gosc # 2003-08-04

umbo - to metalowe wzmocnienie tarczy w postaci garnczka lub talerza umieszczonego centralnie po zewnętrznej stronie tarczy(kategoria: archeologia)

jacekboruta # 2003-08-04

ten typ wzmocnienia stosowano powszechnie w średniowiecznych tarczach , chociaż już niektóre kultury starożytne stosowały jego brązowy pierwowzór...nie można znależć tego określenia w słownikach ..zastanawia mnie dlaczego?
Zaznaczam , że jestem mgr historii :-)

misiu_w_kapeluszu # 2003-08-04

Być może dlatego, że słowo 'umbo' zbyt głęboko tkwi w swojej dziedzinie nauki, toteż nie doczekało się swojego miejsca w słownikach nadmienionych w ZDS. Natomiast z całą pewnością słowo 'umbo' odnajdziemy w branżowych leksykonach...

Trzeba mieć na względzie hermetyczny charakter tego typu słów.:-)

~gosc # 2004-01-30

to dlaczego jest labrys? To słowo jest jeszcze bardziej hermetyczne!

~gosc # 2007-07-06

W ramach sprostowania. Umba były także dość powszechne w starożytności i były stosowane już w okresie lateńskim wykorzystywane przez Germanów, Celtów, Rzymian. Najwcześniejsze znane egzemplarze składają się w wygiętego fragmentu żelaza, potem po uzytku wchodza umba kopulaste. Pierwsze umba były żelazne, choć nie mozna wykluczyc ich drewnianych odpowiedników znanych z depozytów bagiennych w Danii. Istnieją brązowe egzemplarze, ale miały one zapewne charakter paradny (brąz jest dość miękki)i były młodsze. :)
Pierwsi Słowianie u zarania średniowiecza nie stosowali umb.
Ot spojrzenie z perspektywy archeologa :)