SJP
SŁOWNIK SJP

X

unikalny

dopuszczalne w grach (i)

unikalny

jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny; unikatowy


KOMENTARZE:

~gosc # 2008-11-20

Moim zdaniem "unikalny" to znaczy taki, który czegoś unika. Natomiast "jedyny w swoim rodzaju" to "unikatowy".

~gosc # 2009-07-06

"unikalny" mogłoby znaczyc "dający się uniknąc" ale na pewno nie "taki, który unika"

~gosc # 2009-09-12

Ja używam słowa unikatowy, unikalny głupio brzmi pomimo, że jest poprawny

~gosc # 2009-10-06

przez analogię do przemakalny, doświadczalny, rozpuszczalny unikalny znaczy możliwy do uniknięcia (od rdzenia unik).N.B. poszłem jest również poprawne - ohyda.

~gosc # 2009-12-01

No jasne, a konformista to ktoś kto lubi komfort bo też brzmi podobnie. Unikalny to synonim unikatowego, niezaleznie od tego jak się komu kojarzy.

~gosc # 2010-08-18

Taaa.
A konserwator to producent konserw, konserwatywne, zaś bywają (jak powszechnie wiadomo) śledzie i... ogórki, choć te pierwsze, potocznie nazywane bałtyckimi, bo dawniej w potokach w bród ich (chyba) było (choć woda tam wcale brudna).
- Śledź, moi drodzy, przez karpie i pstrągi do słonych wód został przegnany. Dziś, wciąż (jako to śledź), uważnie jest śledzony, na okoliczność swojego - do potoków - powrotu. :)

~gosc # 2010-08-18

I zapomniałbym dodać, że dla tego, swojego wyobcowania, jest taki (ów śledź) w potokach unikalny. Na brzegach za to, zdarza się nam często zderzyć z puszką po... śledziach, przez nieśledzonych, turystów "zapomnianą". I puszki te nie są (niestety) unikatowe, na brzegach naszych, unikalnych (przez śledzie) potoków.

~gosc # 2011-09-29

Czyli właściwie drugie znaczenie powinno się dopisać. To, że te słowa tak samo brzmią, jest zwykłym przypadkiem. Jedno pochodzi z łaciny, drugie ma czysto polskie pochodzenie.

~gosc # 2013-10-29

# ~gosc 2008-11-20
Moim zdaniem "unikalny" to znaczy taki, który czegoś unika. Natomiast "jedyny w swoim rodzaju" to "unikatowy".

chyba raczej ''unikalny'' to znaczy, że KTOŚ GO unika

~gosc # 2015-02-09

Według Bańki unikalny i unikatowy to synonimy.

~gosc # 2016-08-10

Nie spotkałem się w moim życiu (już dość długim) z użyciem słowa "unikalny" jako "dający się uniknąć" lub "taki który unika" (oczywiście nie licząc dyskusji takich jak powyżej). Język jest pełen nielogiczności (na przykład podwójne przeczenie: "nic nie mam"). Słowo "unikalny" jest tak samo dobre jak "unikatowy" i ma to samo znaczenie.

~gosc # 2017-01-29

A cóż to za stwierdzenie, że "konformista to ktoś kto lubi komfort bo też brzmi podobnie"? Jak już mamy iść tym tropem rozumowania to musielibyśmy osobę lubiącą komfort, nazwać "koMfornistą" bo koMfort - nie koNfort ;) Nawiązując do głównego tematu - ja używam słowa "unikatowy" do określania wyjątkowych przedmiotów/dzieł, występujących w jednym egzemplarzu. Słowo "unikalny" jakoś mi nie odpowiada, bo bardziej pasuje do czegoś, co już takie unikatowe nie jest... Jednym słowem: rzecz absolutnie wyjątkowa, występująca w jedynym egzemplarzu, oryginał - nazwę unikatem. Natomiast unikalne mogą być rzeczy występujące rzadko, w krótkich seriach, limitowane, ale nie takie, które są niedostępne, np monety dla kolekcjonerów, które są rzadkie ale jednak do zdobycia ;)