SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

usterka

dopuszczalne w grach (i)

usterka

1. niewielki błąd, defekt, brak; niedociągnięcie;
2. dawniej:
a) niewielkie wykroczenie, niewłaściwy postępek;
b) trudność, przeszkoda; dolegliwość;
c) kłótnia, zwada


KOMENTARZE

~gosc # 2013-09-09

błąd

~gosc # 2016-07-13

Zgadzam sie z gosciem. Błąd w znaczeniu. Usterka, to cos zniszczonego, zepsutego uszkodzonego itd. :)

mirnal # 2016-07-14

Usterka raczej nie wiąże się z uszkodzeniem, chyba że niewielkim i pomijalnym. Np. zamontowanie kontaktu w innym miejscu, niż wg rysunku, to jest usterka (bez zniszczenia), natomiast pęknięte lustro to "katastrofa", nie usterka, zaś drobna rysa, zwłaszcza gdzieś przy ramie, w miejscu trudniej widocznym, to usterka. Duża rysa na obiektywie, to dramat, ale mała ryska poza centralną częścią obiektywu, to usterka - wystarczy obniżyć cenę. Przepalona żarówka (zniszczona), to tylko usterka (podczas odbioru), ale zdemolowane (zniszczoea) nowe auto, to tragedia, nie usterka.

~gosc # 2016-07-14

Wioskogłupkowania ciąg dalszy. Tym razem na warsztat wzięte określenia strat materialnych - usterka, awaria, padaka, tragedia, katastrofa, armagedon. Czekamy na klasyfikację opisową, z uwzględnieniem kosztów ogólnych i procentowych.

mirnal # 2016-07-14

Przepraszam Pana/Panią za wywołanie zbędnej irytacji. Proszę jednak dostrzec, że mój koment dotyczy uwagi "Usterka, to coś zniszczonego...".

mirnal # 2017-02-17

"2. a) niewielki wykroczenie" - jednak "niewielkie"

Jakiego typu jest usterka - "mówił to poseł, gdy jeszcze żył"? Po okresie zwanym życiem nie można mówić... A odtworzenie nagrania sprzed śmierci?

~gosc # 2022-03-17

*niewielkie

~gosc # 2023-08-29

Nie wielki błąd czego? Inny jest błąd systemu, który może być usterką, wadą, awarią i może być błąd ort. w pracy pisemnej lub błąd w dochodzeniu czy badaniu. Czy wówczas również mamy doczynienia z usterką, czy może w definicji powinno być zawężenie do rzeczywistości materialnej?