dopuszczalne w grach (i)
zwierzę robocze, kastrowany samiec bydła domowego
KOMENTARZE
Jak sprawdzilam wtedy kiedy grałam nie było takiego słowa
raczej niemożliwe
pewnie pisałas wUł :)
Słowa wołu i bawołu powinny mieć wersje woła i bawoła, bowiem w ten sposób w dop. są wszystkie bodaj zwierzęta r. męskiego oraz ludzie (zawody, funkcje itp.) z wyj. nazw zakończonych na -a.
Zabrakło pot. znaczenia "wół roboczy" w zn. osoby ciężko pracującej. W takim przypadku chyba jedyną formą, jaką byśmy zastosowali, to "bez woła roboczego"?
Twój problem jest już nieaktualny, ponieważ - według normatywnego słownika wydawnictwa JARPIT SA - wyraz wół jest ndm i blm.
Jest królik, nie ma królika; jest koń, nie ma konia; jest kot, nie ma kota; jest pies, nie ma psa itd. itd.
NATOMIAST
jest (ba)wół, nie ma (ba)wołU!!!!
No i ... ?
Na barykady?
W końcu zaakceptowano formy woła i bawoła, co ułatwi Polakom i cudzoziemcom posługiwanie się tymi wyrazami, zarówno w znaczeniu zwierząt, jak i ludzi. Niedawno były wyjątkami typu U na końcu w dopełniaczu lpoj.
Jest wół, nie ma wół.
Ale wszystkie słowa które podajesz jako drugie, są odmianami tych pierwszych. Trudno żeby słownik zawierał jako osobne pozycje wszystkie odmiany wszystkich słów. Przecież to bezsens. Słownik podaje formę podstawową a wszystkie pochodne z niej masz w odmianach.
O ile wiem wciąż tylko poprawny jest dopełniacz "wołu". Dopełniacz "Woła" jest może tylko potocznie "dozwolony", ale poprawnie tylko i wyłącznie się mówi "Nie lubię polędwiczki (ba)wołu".
"jest (ba)wół, nie ma (ba)wołU!!!!" - dodano przecież "bawoła".
"wół roboczy" to także określenie przedmiotu (np. samochodu) który jest intensywnie i często użytkowany, a jego wartości estetyczne/komfortowe są na drugim miejscu