SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

włącznik

dopuszczalne w grach (i)

włącznik

1. urządzenie do uruchamiania czegoś;
2. w językoznawstwie: część mowy wprowadzająca zdanie zależne po zdaniu nadrzędnym, np. czy, że, żeby; spójnik podrzędny


KOMENTARZE

~gosc # 2012-11-10

Ależ wstyd. W języku polskim nie istnieje słowo "włącznik", a jeśli już to potocznie. Chociaż teraz już wszystko jest prawidłowe, więc coraz częściej takie kwiatki w słownikach się pojawiają. :/

~gosc # 2013-05-26

A niby jakie słowo istnieje???

mirnal # 2013-11-18

jest raczej 'wyłącznik'; pod. jest pas startowy, nie ma ladowego/lądowiskowego (w innych językach bywają nazwy uniwersalne)

przekorny # 2013-11-18

Jak nie ma, jak jest. =)

mirnal # 2013-11-18

napisałem - "jest raczej 'wyłącznik' "

przekorny # 2013-11-18

I co z tego? A ja napiszę, że jest raczej włącznik (choć to bzdura - gdyż obie czynności wykonujemy tyle samo razy - ja częściej włączam niż wyłączam). =)

mirnal # 2013-11-18

A nie wziąłeś pod uwagę, że może być tylko wyłącznik lub włącznik? Że wykonuje tylko jedną czynność w połączeniu z jakimś czujnikiem?
A pas startowy? Lądowań jest co najwyżej tyle samo, co startów, czyli jednak mniej, jednak pisanie o pasie startowym podczas (nie)udanego lądowania jest niezręcznością. Szkoda, że nie mamy nazwy neutralnej, jak Anglicy.

~gosc # 2013-11-18

Wyobraź sobie dwa osobne pasy, jeden do lądowania, drugi do startowania. Samolot podchodzi do LĄDOWANIA, ale rozbija się na pasie do STARTOWANIA. Niezręczność?

mirnal # 2013-11-18

Wyobraź sobie porodówkę i kostnicę...

przekorny # 2013-11-18

@up
Dobry respons. :)
@Mirnal
Pierwsze co mi zazwyczaj wpada do głowy to prozaiczne rzeczy, w tym przypadku czynności, które często wykonuję (lub któryś z domowników). Częściej np. mówię do kogoś (lub ktoś do mnie) - włącz światło niż wyłącz, zatem wydaje mi się, że również częściej używam włącznika. :)
A kwestia neutralności nazw, to inna sprawa (podane przez ciebie zdanie jest ogólnie niezgrabne, na pewno nie przyszłoby mi na myśl, aby się akurat czepiać pasa startowego =], a jak ci tak bardzo ten pas przeszkadza, można by było w ogóle o nim nie wspominać i po prostu napisać, że samolot rozbił się podczas lądowania, względnie dodać, że na lotnisku). Jeszcze inna, czego jest więcej - bo wcale nie jest tyle samo - lądowań, czy startowań. Katastrofy lotnicze są różne, jedne samoloty rozbijają się na lotnisku, inne gdzieś indziej...

przekorny # 2013-11-18

*nie zdążyłem zauważyć odpowiedzi Mirnala, przez co ten "up" wygląda bez sensu =)

mirnal # 2013-11-18

Jeśli idziemy do s. elektrycznego nabyć w(y)łącznik do czegoś, to jak mówimy do sprzedawcy? Jak on mówi/ I co jest napisane na opakowaniu?
Mnie nie chodzi o pas startowy w tym zdaniu, lecz o to, czy nie może być uniwersalnej nazwy na pas startowy i do lądowania. Przyjęto, że po polsku ps służy do jednego i do drugiego. Wystarczyłoby pisać jedynie 'pas', bowiem wiadomo o co biega, ale wówczas zdanie sprawiałoby wrażenie "niepełnego". Nie mówimy w aucie - "zapnij pas bezpieczeństwa", lecz "zapnij pas". Wystarczyłoby napisać o wypadku samolotu na pasie bez dopisku 'startowego', bowiem to oczywiste. Gdyby jednak nie był to pas startowo-lądowy (lądujący), to wówczas można byłoby dodać jego nazwę (np. łącznikowy, przelotowy, parkingowy...).

przekorny # 2013-11-18

Swoją drogą pas lądowy w sumie byłby neutralnym określeniem, ponieważ słowo 'lądowy' pochodzi od lądu. Na lądzie można lądować, a także z niego startować do lotu. Tyle że raczej nie kojarzyłby się z lotniskiem (w obecnej chwili, później mogłoby się to zmienić). =)

~gosc # 2014-03-06

Kto redaguje ten "słownik"?
"Włącznik"? A co to takiego jest "włącznik"?

~gosc # 2014-03-06

No napewno nie jest to "urządzenie" ;>

~gosc # 2015-09-03

"Włącznik" nie jest fachowym terminem i tyle. Oczywiście, nie ma zakazu używania niefachowych terminów

~gosc # 2016-10-06

Teraz wypowiem się w imieniu elektryków, gdyż te słowo ich branży głównie dotyczy. Istnieją takie "podobne" słowa jak:
- łącznik (zmiana stanu wł/wył pod obciążeniem w granicach prądów znamionowych, często wykorzystywane do częstej zmiany stanu, )
- rozłącznik (wł/wył w granicach prądów znamionowych i roboczych, w branży taki "łącznik" większych mocy lub jego odmiana)
- odłącznik (nie służy do rozłączania prądów roboczych, a jedynie do stworzenia widocznej przerwy w obwodzie)
- wyłącznik (automatyczne rozłączanie prądów zwarciowych znacznie przekraczających wartości znamionowe)

Jak widać nie ma takiego urządzenia jak "Włącznik", a prawidłowo powinno się mówić: "Łącznik"
Czynności można określać jako:
"Włączyć"
"Wyłączyć"

~gosc # 2016-10-06

OK, przyjmujemy na wiarę, że w języku elektryków takie słowo nie występuje (choć nie mam bladego pojęcia, do czego ta informacja mogłaby mi się przydać).

~gosc # 2016-10-07

Czyli o co prosić w sklepie el., kiedy chcemy nabyć wyłącznik?