SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

władca

dopuszczalne w grach (i)

władca

ten, który włada


KOMENTARZE

milekplmilek # 2007-08-11

Jaki przypadek ma generować flaga A? Bo dopełniacz i biernik wg Grzeni to "władców", mianownik to "władcy". Form deprecjatywnych tam nie widzę.

Moje pytanie dotyczy wszystkich rzeczowników rodzaju męskiego z flagami AMNT, bo "twórce", "obrońce" itp. wydaje mi się trudne do obrony jako forma deprecjatywna. Jeśli już, to w ogóle należałoby to wywalić z ispella, bo istnieje możliwość pomyłki z "twórcę", "obrońcę" itd.

r0bicoolziom # 2007-08-11

no ziom jesli jesteś mowcą natywnym języka polskiego a mimo to masz takie wątpliwości to twoje nauczcielki z podstawowki oraz rodziców należałoby wychłostać za to ze cie do czytania ksiazek nie gonili

ppianista # 2007-08-11

...hm
W moim odczuciu jest to ta słynna forma nacechowana negatywnie (tak jak 'policjanty' od 'policjant'...)... Nie jestem jednakże znawcą, a hobbystą z tego zakresu... a znawcy właśnie powinni się tu wypowiadać :-)

milekplmilek # 2007-08-12

r0bi_coolziom, ponieważ język polski jest moim językiem ojczystym, nigdy nie powiedziałbym, że jestem mówcą natywnym, lecz rodzimym użytkownikiem tego języka :P

Moje pytanie jest o źródło, które potwierdza, że to jest forma deprecjatywna dla tej grupy rzeczowników, i o jednorodność stosowania flagi A dla form deprecjatywnych w grupie wyrazów z flagami AMNT.

Problem z flagą A jest taki, że "pijanice" czy "oczajdusze" nie jest formą deprecjatywną, choć generuje ją ta sama flaga, tylko po prostu formą mianownika i wołacza liczby mnogiej. A to budzi naturalne podejrzenie, że być może zestaw flag AMNT nie powinien być wobec wszystkich tych rzeczowników zastosowany.

Jeśli już mamy się zgodzić, że naturalnie brzmi zdanie: "te głupie twórce z pseudoelit znowu myślą, że mogą pouczać prostego człowieka", to jednak użycie formy "twórce" nie jest w ogóle notowane przez żaden korpus. Istnieje za to możliwość zrobienia literówki (zgubienia ogonka), dlatego usunąłbym z ispellowego/aspellowego pliku afiksów flagę A dla obrońców, twórców itp. Do rozważenia.

Pozdrawiam,
Marcin Miłkowski
PS. Przypominam o duplikacji formy "mottu" generowanej flagą O dla grupy rzeczowników OV.

koalar # 2007-08-12

Źródła słownikowego nie będzie, bo słowniki nie podają tych form, jeśli nie są praktycznie używane. Odmiany te są dpl i są w SA, bo tako rzecze ZDS:
"4 Dopuszczalne są w szczególności:
* dla rzeczowników:
mianownik liczby mnogiej rzeczowników męskoosobowych w formie niemęskoosobowej (np.: pany, generały, cary),"

Słów jest niedużo i mogę przelecieć je i ręcznie powywalać te odmiany gdzie trzeba.

PS Nie znam się na tym, we flagach grzebią Green i Maf, jak da radę i będzie czas i chęć, to poprawią - nie jest to przecież żaden błąd, tylko głupio wygląda.

milekplmilek # 2007-08-13

Nie twierdzę, że to jest niezgodne z ZDS. Po prostu to powinno być tylko do literaków, a nie do sprawdzania pisowni - po diabła komu "obrońce" w Firefoksie? (Mniej groźne są już w pliku polish.minus, więc czemu nie deprecjatywne rodzące możliwość pomyłki?) Wydaje mi się, że np. "urzędniki" już jakoś można dopuścić, bo ktoś tak może powiedzieć, ale "twórce", no to raczej byłoby bardzo dziwne. To chyba przypadek analogiczny do form potencjalnych czasowników rodzaju nijakiego w pierwszej i drugiej osobie.

Swoją drogą, zbiór wyrazów dopuszczonych do sprawdzania pisowni nie pokrywa się ze zbiorem dopuszczonym przez ZDS, a o tym pisałem ;)

PS. Pewnie że to nie jest błąd, ale dotyczy wszystkich wyrazów z flagami OV, czyli flaga O jest źle zdefiniowana. Taki drobiazg.

koalar # 2007-08-13

Przykłady użycia takich form można znaleźć w przypadku rzeczowników, których znaczenia są nacechowane negatywnie (np. zdzierca, kłamca). Rzeczywiście nie znajdzie się ich przy większości słów na -ca.
Akurat na -k (umarlak, alergik, luzak, krewniak) takie odmiany są tworzone łatwo i często są nawet notowane w słownikach.

Wstrzymam się z tym usuwaniem, bo jeszcze są takie słowa z flagami AMST - nie bardzo wiem, czym się różnią flagi N i S, dla mnie to marnowanie flagi, ale widocznie tak ma być.

PS Ta flaga O jest tam na lewo, bo powinna być V, ale tworzy błędne odmiany. Stąd i O nie działa, jak powinna.

milekplmilek # 2007-08-13

Możliwe, że rzeczowniki nacechowane pozytywnie, jak władca czy twórca, nie miewają po prostu faktycznych użyć deprecjatywnych.

Zależałoby mi na tym, żeby w ramach zbioru wyrazów z tymi samymi flagami dana flaga generowała jednoznacznie tę samą formę, w tym też formę deprecjatywną. Od tego zależy możliwość generowania precyzyjnego słownika morfosyntaktycznego (morfologika). W przeciwnym razie muszę po prostu robić ręczne listy wyrazów, a to nie jest wcale najprzyjemniejsza robota :(

greenpoint # 2007-09-15

Gramatycznie (systemowo) wszystkie rzeczowniki męskoosobowe odmienne przez liczbę mają w mianowniku i wołaczu formy deprecjatywne (u Saloniego i Bańki to kategoria gramatyczna "deprecjatywność", u Przepiórkowskiego (w korpusie PAN) to osobny fleksem deprecjatywny).
Czasem mamy synkretyzm form (jak w "przechodzień"), czasem forma deprecjatywna jest jedyna (jak w "darmozjad").

Oczywiście te formy, które są nieużywane, a przy tym pokrywają się z błędnie zapisaną inną formą (jak "władce"), powinny zniknąć z bazy do korektora i do tego będziemy dążyć.

Jeszcze, milku, prośba, zgłaszaj wszelkie takie rzeczy.

milekplmilek # 2007-09-15

Staram się to robić w komentarzach, ostatnio przeglądam ręcznie dopisane i widzę fajny bigos :P

milekplmilek # 2007-09-20

No i doszukałem się użycia faktycznego tej formy deprecjatywnej na -ce, u Tuwima: "aryjskie rzeczoznawce/ Wypierdy germańskiego ducha". Czyli to realna forma, choć rzadka.