SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

w poprzek

dopuszczalne w grach (każdy człon) (i)

w poprzek

prostopadle do dłuższego boku; na poprzek


KOMENTARZE

elo_papierzaki # 2007-08-31

no maniana ;/

mirnal # 2012-05-09

Istotnie, dziwna jest pisownia 'w poprzek', bowiem to oznacza, że jest słowo 'poprzek' (a tu w SJP nie ma). Wyjaśniano, że piszemy 'skok w dal', bo jest osobne słowo 'dal' i nie piszemy 'w zwyż', bo nie ma słowa 'zwyż'. Gdyby sie okazało, że nie ma 'poprzek', to powinno być 'wpoprzek'. A przy pisowni proponowanej typu 'spowrotem', wyraz 'wpoprzek' wydaj się być do kompletu. Prawdopodobnie wszystkie kierunki powinny byc pisane łącznie (z wyjątkiem 'w lewo, na górę' itp. (przed wojną chyba pisano to łącznie - 'nalewo'), zatem 'spowrotem, wzwyż, wdal, wgłąb', czyli łącznie wówczas, jeśli rzeczownik nie jest konkretny; np. - widelec wbito w głąba kapusty, ale poszedłem wgłąb lasu. Z powrotem poczekajmy do niedzieli, ale pojechałem spowrotem. Auto stanęło wpoprzek ulicy. Heniek skoczył wdal, ale wpatrywał się od dawna w dal.

~gosc # 2013-10-22

mirnal, fajny wpis.

Ciekawe jest że na sjp.pl nie ma w słowniku słowa poprzek ale anagramator na pfs.org.pl pokazuje że wyraz ten funkcjonuje w osps.

mirnal # 2013-10-22

W każdym słowniku, jeśli jest fraza zawierająca szereg słów (tu dwa - w poprzek), powinny być wszystkie składowe wyrazy frazy. Jest to niepisana, ale oczywista zasada. Należy więc dopisać 'poprzek'.

~gosc # 2013-10-22

Anagrmator pokazuje, że to słowo jest dopuszczalne w scrabblach, a nie, że istnieje jako oddzielne hasło.

~gosc # 2014-01-15

Poprzek, to odmiana słowa poprzecznie.

mirnal # 2014-05-26

"Obecnie obowiązującą wprowadzono w XI wydaniu Pisowni polskiej PAU z 1936 r. Za podstawową uznano wtedy pisownię rozdzielną, ale sporządzono obszerną listę wyjątków, na której znalazły się m.in. wyrażenia wzdłuż, wszerz i wzwyż, a nie znalazło się w poprzek. Można powiedzieć: szkoda, bo przecież samo poprzek, nie po przyimku w, we współczesnej polszczyźnie nie występuje. Widocznie jednak w 1936 r. przykłady jego samodzielnego użycia, które dziś wydają się archaiczne (zob. w słowniku Doroszewskiego), jeszcze nie raziły".
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Ale gdyby kierowano się wówczas konsekwencją, nie zaś rażeniem, to od dawna pisalibyśmy 'wpoprzek'...

~gosc # 2014-09-21

ja nie widze problemu...
kazdy moze przeciez, po zalogowaniu sie, dopisac brakujace slowo, rowniez i to "przek"

mirnal # 2014-09-21

Czyżby prof. Bańko (lekko) skrytykował reformę z 1936?

~gosc # 2015-01-19

Słowo poprzek jest używane w medycynie jako określenie ustawienia ćwiczącego przy przyrządzie.

~gosc # 2015-02-28

oraz poprzek leci od poprzecznie, poprzeczny, gdzie "c" idzie w "k", więc chociaz w tą stronę można zrewidowac derywację. moze to byc tez jakas sklejka od po-przek-ątnej, przekątna leci w poprzek ;)

~gosc # 2018-04-13

+ mirnal
"Spowrotem" - dobre ;-)
To już prędzej "wpoprzek" ;-)