SJP
SŁOWNIK SJP

X

wersal

dopuszczalne w grach (i)

wersal

przesadna grzeczność

Wersal

niedopuszczalne w grach (i)

Wersal

miasto we Francji


KOMENTARZE:

mirnal # 2013-05-01

Sł. Kopal. -
Wersal – dobre maniery, wytworność, elegancja zachowania się

Mirnal – wprawdzie wspaniała rezydencja pod Paryżem, ale w podanym znaczeniu powinna być napisana małoliterowo - 'wersal'

~gosc # 2014-01-10

Nie wiem dlaczego,ale slowo" wersal" kojarzy mi się z udawaniem dobrych manier,bo dobre maniery w polskiej rzeczywistości to jakaś utopia.Swiadzy tylko o tym ,ze ktoś miał komfortowe warunki rozwoju i tak naprawdę nic nie wie o tym jaka istnieje rzeczywistość w swiecie "zwierząt".Chroniony przez rodzine ,faszerowany ułudą ,zyje w swiecie złudzeń i nie wie jaki jest naprawdę swiat-albo udaje,ze nie wie.Ten swiat zaczyna się od urzędników w "górę".

~gosc # 2014-01-10

Na wersal,czyli wytworne maniery ,mogą sobie pozwolić rody królewskie,ksiązęce,bo takie przecież istnieją w innych krajach.W Polsce ,każdy kto pragnie spokoju musi emigrować.

~gosc # 2018-04-16

mógłby ktoś użyć tego słowa w zdaniu?

~gosc # 2018-04-17

Nie, bo tu nie wersal, nikt cię nie będzie za rąsię prowadził.

mirnal # 2020-08-25

"Budowla* była naprawdę ogromna i imponująca. Dopiero francuski Wersal odebrał jej palmę pierwszeństwa w kategorii największych zespołów pałacowych Europy".
* - Krzyżtopór, pałac

~gosc # 2020-08-25

wersal (rodzaj męski), mało nieużywana nazwa miękkiej wyścielanej leżanki z oparciem inaczej otoman,
wersalka (rodzaj żeński), potoczna nazwa kanapy składanej do siedziska, to mebel wyścielany z nałokietnikami, służy do spania lub siedzenia