SJP
SŁOWNIK SJP

X

widnia

dopuszczalne w grach (i)

widnia

1. przestarzale: widownia, grupa widzów;
2. przyrząd optyczny służący niegdyś do przerysowywania obrazów w znacznym powiększeniu


KOMENTARZE:

pompolinka_ # 2006-03-17

jak mozna podać slowo bez znaczenia:/ smieszne to dla mnie

~gosc # 2006-03-17

Poprosimy o objaśnienie o co chodziło pani Zgółkowej.

shangrila # 2006-03-18

Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny
Redakcja naukowa: Halina Zgółkowa

W założeniu pełen słownik przeznaczony dla odbiorców o różnym poziomie wykształcenia. Jego edycja została zaplanowana na lata 1994 - 2004 i obejmie 50 tomów. Każde hasło zawiera informację o pochodzeniu wyrazu, jego pełen opis gramatyczny, miejsce w zdaniu z przykładami użycia, wyrazy bliskoznaczne, pokrewne i pochodne, informacje poprawnościowe, ortograficzne i interpunkcyjne. Język jest tworem żywym, ale ambicją zespołu leksykografów pod kierunkiem prof. Haliny Zgółkowej jest odnotowanie każdego neologizmu. Tego słownika nie może zabraknąć w żadnej bibliotece!
Źródło:http://www.kurpisz.pl/content.php?kat=2 Jak widać nie o jakość chodzi ale o ilość ;-)

shangrila # 2006-03-18

Tak sobie kombinuję jako, że nie posiadam ani jednego tomu w/w wydawnictwa na stanie -może widnia to odwrotność ciemni??Czekam na komentarze fotografów.

~gosc # 2006-03-18

do: shangri_la
niech sobie pani Zgółkowa sobie odnotowuje wszystkich na przykład bajzeltatów, którzy fruktyfikują zyski, ale połowa słów z jej słowników to ciekawastka dla językoznawców i nie powinno się wpajać ludziom, że to Ojczyzna-Polszczyzna.

ppianista # 2007-02-05

...znaczenie wpisane na podstawie jednego wyniku z googli, który jako jedyny nie wydaje się być literówką... w razie więc wystąpienia błędu, proszę poprawić :-)