dopuszczalne w grach (i)
postać literacka stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego w powieści fantastycznej "Cykl o wiedźminie" i "Saga o wiedźminie"; mężczyzna odpowiednio wyszkolony, wynajmowany do tropienia i zabijania potworów
KOMENTARZE
hm, aż dziwne, że nie ma tu komentarzy od zagorzałych fanów sapkowskiego:P
gra wyłącznie dla dorosłych (18)
BO:
są wylgaryzmy i duzo nasyceniu przemocą
to tylko dla osób dojrzałych który umieją orużnić świat REALNY
od świato WIRTUALNEGO:(:p
Wiedźmak.niektórych wiedźminem zwany. Wzywać go niebezpiecznie bardzo, wżdy trzeba, bo gdy przeciw potworu a plugastwu niczym nie uradzi, wiedźmak uradzi. Baczyć aby trzeba, coby wiedźmaka nie dotykać, bo od tego oparszywieć można. A dziewki przed nim kryć, bo wiedźmak chutliwy jest ponad miarę wszelką...
no może nie dosłownie ale jestem dopuszczalny
lamborghinii: czy wiesz, że to postać wykreowana przez jednego z najbardziej cenionych twórców polskiej literatury?
+ pisze się "ODRÓŻNIĆ"
A niby nie ma nazw własnych...
Może inaczej: "męska wiedźma".
Fajna gra i książka ^^ film beznadziejny :D
film to zlepek ciekawszych odcinków świetnego serialu
'najbardziej cenionych twórców polskiej literatury' przez kogo?
Hm, od kiedy to wiedźmini są tylko płci męskiej? Ktoś tu nie czytał Sapkowskiego. Że też nikt tego wcześniej nie wytknął. Poprawta, bo strach się bać.
Chociaż jest i 'wiedźminka', co prawda bez definicji, no ale zwracam honor.
Sapkowski akurat tego słowa sobie nie wymyślił. Bo mało kto wie, że wiedźmami mogli być również mężczyźni. A wiedźmin (wiedźmak, wiedźmiarz) to właśnie męski odpowiednik wiedźmy! Tak jak w południowej Argentynie, są wiedźmy i wiedźmini (brujas i brujos). Nie rozumiem czemu wszyscy myślą że wiedźmami były tylko kobiety. Przecież mężczyzn też palono na stosach za czary!
Polecam tu również do obejrzenia film "Warlock" z 1989 r.; Tam jest taka fajna scena, gdzie czarny charakter przeprowadza rozmowę z pewnym chłopcem :)
No to o czym to świadczy, gdy bohaterem polskiej młodzieży jest (męska) wiedźma? Na stos!
Cytat z theboski 2008-04-03
"Wzywać go niebezpiecznie bardzo, wżdy trzeba, bo 'gdy przeciw potworu a plugastwu niczym nie uradzi', wiedźmak uradzi."
Nie wiem czy to jest DOKŁADNY fragment z tej książki, ale cytat powyższy zawiera tzw. "dziury", bo czytając całość, a koncentrując się na słowach zawartych między ' ........', człek zadaje sobie pytanie <KTO niczym nie uradzi>? To właśnie owa "dziura".
Pomijam niepoprawne użycie słowa <potwór> przy POPRAWNEJ odmianie słowa <plugastwo>.
Marek / W-wa
"No to o czym to świadczy, gdy bohaterem polskiej młodzieży jest (męska) wiedźma? Na stos!".
Na stos, ale z kim? Ze mną? Młodzieżą? Czy (męskimi) wiedźmami? :)
marek176cm, a nie myślałeś, że jest to fragment gwary, rządzącej się trochę innymi prawami? Ten fragment czyta wieśniaczka, babuleńka. Trudno wymagać od niej poprawnej polszczyzny.
Do "marek176cm"
Specjalnie dla ciebie, przepiszę fragment z książki "wiedźmin", Andrzeja Sapkowskiego.
Rycina przedstawiała rozczochrane, straszydło na koniu, z ogromnymi ślepiami i jeszcze większymi zębami.W prawej ręce straszydło dzierżyło pokaźny miecz, w lewej wór pieniędzy.
-Wiedźmak-zamamlała babka. - Przez niektórych wiedźminem zwany. Wyzwać go niebezpiecznie barzo ( w książce pisze barzo, nie bardzo, błąd w druku?) wżdy trzeba, bo gdy przeciw potworu a plugastwu niczym nie uradzi. Baczyć aby trzeba...
- Wystarczy - mruknął Geralt. - Wystarczy, babciu. Dziękuję.
- Nie, nie - zaprotestował Jaskier ze złośliwym uśmiechem - Jak tam dalej idzie? Wielce ciekawa to księga! Mówcie, babciu, mówcie.
-Eee... Baczyć aby trzeba, coby wiedźmaka nie dotykać, bo od tego oparszywieć można. A dziewki przed nim kryć, bo wiedźmak chutliwy jest ponad miarę wszelką...
-Zgadza się, wypisz wymaluj - zaśmiał się poeta, a Lille, jak się wydało Geraltowi, uśmiechnęła się ledwie zauważalnie.
-...chocia wiedźmak wielce chciwy a na złoto łasy - zamamrotała babka, mrużąc oczy - nie dać onemu więcej jak : jak za utopca srebrny grosz albo półtorak. Za kotołaka : srebrne grosze dwa. Za wąpierza : srebrne grosze cztery...