dopuszczalne w grach (każdy człon) (i)
potocznie: tam i z powrotem, w kółko; w tę i we w tę (staranniej)
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
Nie będzie dopuszczone?
dzięki (nie odhaczyłem)
greenpoint, "wte" jest od wczoraj usunięte, a nadal jest w trójliterówkach?
zostało jedynie przeniesione
greenpoint, ja jestem "myślącą" blondynką, ale dalej nie wiem czy mogę układać na planszy słowo "wte".Pozdrawiam
"wte i wewte" jest oznaczone "dopuszczalne w grach"
możesz więc położyć "wte", "wewte"
greenpoint, ślicznie dziękuję
UWAGA!! BŁĄD ?!
Przed chwilą ułożyłem WTE. Przeciwnik nie sprawdził. Na koniec partii, pod przyciskiem "ZNACZENIA" sprawdziłem partię i słowo WTE nie było zaznaczone jako niedopuszczalne - znajdowało się na liście zaznaczone na czarno wraz z podanym znaczeniem. Natychmiast po tym sprawdzeniu, wszedłem na sjp.pl, a tu WTE występuje jako niedopuszczalne.
Jak to jest możliwe?? Pozdrawiam.
Pod hasłem "wte" nie ma słowa o tym, że jest ono dopuszczalne lub nie, czytaj uważnie. Jest napisane, że występuje jako część haseł. Nie rób ludziom wody z mózgu. Pod hasłem "wte i wewte" jest napisane, że jest ono dopuszczalne. Tylko nie pytaj po raz 186764275-ty jak położyć spację podczas gry...
A tak nota bene - jak położyć spację podczas gry?
hehe.
Pytanie kierowane do Poradni Językowej Wydziału Polonistyki UJ:
"Witam serdecznie, Niedawno w Glogowie odbyło się I Głogowskie Dyktando. W tekście znalazło się sformułowanie "wte i wewte", natomiast ja napisałem "w tę i we w tę" - co zostało mi uznane za dwa błędy ort. Jak to w końcu jest z pisownią tego zwrotu? W niektórych słownikach spotkałem się z wyjaśnieniem, ze obie formy są poprawne, ze wskazaniem nawet na formę "w tę i we w tę". Nie ma jednak jednoznacznej opinii. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie tego problemu."
I odpowiedź:
"Nie wiem, kim byli owi sprawdzający, jednak aby być jurorem w konkursie jakimkolwiek nie wystarczą same dobre chęci. Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, bedący opisem polskiej współczesnej normy językowej, podaje owo wyrażenie w zapisie: w tę i we w tę i ten zapis należy traktować jako wzorzec. Ocena sprawdzających jest niewłaściwa i powinna być zmieniona. - prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
wobec tego chcem bułkie i parówkie-mrożoną, dam nią po pysku Polańskiemu z Greenpointu
Dopuszczalne w grze jest "wte i wewte", nie ma "wte" i "wewte" oddzielnie. Jak więc niby mam tego użyć w grze, wpisać ciągiem? Absurd.
Pozwólcie, że zacytuję mój komentarz spod hasła "tra".
"Otóż jeśli jakieś hasło wieloczłonowe jest dopuszczalne, to można ułożyć każdy z jego członów, o ile spełnia to zasady ZDS-a, czyli:
a) musi być wieloliterowym wyrazem;
b) musi być (a przynajmniej jedna z jego odmian) złożony z polskich liter.
Dlatego też wyrazy typu "tra", "usranej", są dopuszczalne, pomimo iż żaden z nich nie tworzy odrębnego hasła.
Warto zapamiętać, iż logiczne odmiany tych wyrazów (np. usranej - usrana) mogą nie być dopuszczalne, jeśli nie zostało to uwzględnione w odmianie całego wyrażenia (są one przeważnie nieodmienne)."
a spacja to ten pusty klocek, tak?
Tak, ten długi między altami.
greenpoint czy masz dobrego lekarza?
Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, bedący opisem polskiej współczesnej normy językowej, podaje owo wyrażenie w zapisie: w tę i we w tę i ten zapis należy traktować jako wzorzec. Ocena sprawdzających jest niewłaściwa i powinna być zmieniona. - prof. dr hab. Mirosław Skarżyński"
to jeszcze mało?
To może pokaż profesorowi to: http://so.pwn.pl/lista.php?co=wte
i niech sobie podyskutują. Na razie wyrażenie zostaje.
No to może, oprócz "wte", dorzucić jeszcze młodzieżowe YOLO, ROTFL, LOL, bp, OMG, BTW, kk, UR i inne tego typu twory. Może jeszcze "poszłem", no bo tak się przecież mówi, jak i wziąść etc.?